Liturghie baptismală la Freising şi Innsbruck

 

Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie baptismală, în Parohia Freising în cadrul căreia a botezat pe pruncul Ştefan Nectarie Rusu, cel de-al treilea copil al Fam. Părintelui Sergiu Rusu.

Din soborul slujitor au făcut parte: Protopop Alexandru Nan (München), Pr. Ionel Nemeş (Konstanz), Pr. Constantin R. Bartok (Traunreut), Pr. Sergiu Rusu (Freising), Pr. Mircea Oniga (Innsbruck) şi Diacon Dumitru Dura (Nürnberg). Înainte de începerea Sf. Liturghii au avut loc, la intrarea în biserică, citirea exorcismelor şi rostirea Crezului de către naşi şi întreaga biserică. A urmat binecuvântarea pentru începerea Sf. Liturghii făcută cu Sf. Evanghelie deasupra cristelniţei, apoi sfinţirea apei şi botezul pruncului, urmat de ungerea cu Sfântul şi Marele Mir şi înconjurul Cristelniţei cu cântarea: „Câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi şi-mbrăcat”. Slujba a continuat cu citirile biblice şi Liturghia credincioşilor. În cuvântul său, Părintele Mitropolit a vorbit despre viaţa creştină care este o permanentă actualizare a botezului, adică împlinirea făgăduinţelor făcute la botez, că ne lepădăm de Satana şi de toate lucrurile lui (păcate) şi ne unim cu Hristos prin rugăciune şi împărtăşirea regulată cu Trupul şi Sângele Domnului. După Sf. Liturghie a urmat agapa oferită de familia Părintelui Sergiu Rusu.

Oraşul Freising se află la cca. 35 km nord de München cu o populaţie de aproape 50.000 locuitori. 

Seara, Ierarhul a săvârșit Taina Sf. Maslu în Parohia Innsbruck, păstorită de PC Pr. Mircea Oniga, rostind la final un cuvânt de învățătură. IPS Serafim s-a întreținut apoi în cadrul unei „Seri duhovnicești” cu credincioșii prezenți, răspunzând la întrebările puse de credincioşi  referitoare la trăirea credinţei departe de Ţară şi la problemele cu care aceștia se confruntă în viața de zi cu zi.     

Duminică dimineaţa, 15 ianuarie 2017, după primirea ierarhului în biserică de către soborul de preoţi, din care au făcut parte: Pr. Ionel Nemeş (Konstanz), Pr. Sergiu Rusu (Freising), Pr. Mircea Oniga (Innsbruck) şi Diacon Dumitru Dura (Nürnberg), a urmat liturghia baptismală în cadrul căreia a fost botezată prunca Maria, al doilea copil al familiei Părintelui Mircea. În cuvântul de învăţătură, ÎPS Sa a vorbit  despre virtutea recunoştinţei, tema Evangheliei zilei. După Sf. Liturghie a urmat agapa oferită de familia Părintelui Mircea Oniga. 

Oraşul Innsbruck se află în partea de vest a Austriei şi este capitala Landului Tirol cu o populaţie de peste 130.000 de locuitori.