Liturghie panortodoxă la Berlin

Protos. Clement Lodroman

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim a avut loc sâmbătă, 25 iunie 2016, în noua biserica a Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil” –  Berlin, slujba Sfintei Liturghii cu participarea reprezentanţilor tuturor  parohiilor ortodoxe din capitala Germaniei. În urmă cu doi ani, Conferinţa Preoţilor Ortodocşi din Berlin a stabilit slujirea în fiecare an a unei Sf. Liturghii panortodoxe în sâmbăta de după sărbătoarea Pogorârii Sf. Duh, ca semn şi mărturie a unităţii Bisericii noastre.

Anul acesta, evenimentul găzduit de parohia noastră a coincis cu lucrările Sfântului şi Marelui Sinod al Bisericii Ortodoxe, desfăşurat în insula Creta în zilele de 19-26 iunie, la care a participat şi Părintele Mitropolit Serafim.
 Sf. Liturghie a fost săvârşită de Preasfinţitul Dr. Youhanna Haikal, Episcop de Palmyra (Patriarhia Antiohiei), care în această zi a sărbătorit împlinirea a 5 ani de la hirotonia întru arhiereu. Alături de PS sa a slujit un sobor de 11 preoţi şi 2 diaconi: Arhim. Emmanuel Sfiatkos şi Pr. Gheorghios Katzigkas (Patriarhia Ecumenică de Constantinopol), Pr. Stephanus Ifram (Patriarhia Antiohiei), Pr. Andrej Sikojev, Pr. Alexej Schau şi Diac. Martin Valchanow (Biserica Ortodoxă Rusă), Pr. Dragan Sekulic, Pr. Veljko Gagic şi Pr. Radomir Koluntzic (Biserica Ortodoxă Sârbă), Pr. Lyubomir Leontinow şi Pr. Julian Angelow (Biserica Ortodoxă Bulgară), Protos. Clement Lodroman şi Diac. Ioan Dragoş Manu (Biserica Ortodoxă Română).

Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date  de cor în limbile română, germană, greacă, arabă şi sârbă. Credincioşii au avut ocazia să se închine la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului Glykofilousa, copie realizată de părinţii aghioriți după originalul din Sf. Mănăstire Filotheu- Athos, care a fost adusă în această zi în biserica noastră de la Parohia ortodoxă greacă „Înălţarea Domnului” din Berlin.  La sfârşitul Sfintei Liturghii s-a făcut o slujbă de pomenire pentru Părintele Constantin Mihoc şi fratele Nicolae Cioară, ctitorii bisericii noastre, de la a căror mutare la Domnul se împlinesc în curând 7 ani. După slujba, bucuria  comuniunii frăţeşti a continuat la agapa festivă, unde s-au servit împreună mâncăruri tradiţionale pregătite de fiecare comunitate prezentă.