Parohia „Toți Sfinții” din Waldkraiburg și-a sărbătorit hramul

Parohia Ortodoxă Română „Toți Sfinții” din Waldkraiburg (Bayern)  și-a serbat hramul în prima duminică după Pogorârea Sfântului Duh. Sfânta Liturghie, la care au participat numeroși credincioși din Waldkraiburg și din împrejurimi, a fost săvârșită de  părintele Drd. Alexandru Nan, protopop de Bayern, alături de PC Părinți  Marius-Ioan Turcu (paroh), Constantin Reinhold Bartok (Traunreut) și Diac. George Țapciuc (Centrul Bisericesc din München).

La sărbătoarea parohială au participat Excelența Sa, Dl. Lucian Stănică, Consulul Coordonator al României la München, care a accentuat necesitatea unui parteneriat de durată între reprezentanța consulară și parohiile ortodoxe române din landurile Bayern și Baden-Württemberg, precum și Excelențele Lor, Doamna Inge Schnabl, primar al Waldkraiburg-ului și Domnul Alois Salzeder, primarul localității Aschau.

Ca simbol al ospitalității românești, fiecare dintre persoanele oficiale prezente au primit în dar câte un coș umplut cu câte un colac romanesc, o sticlă cu vin românesc, precum și câte o icoană-triptic.
În cuvântul de învățătură, Părintele Protopop Alexandru Nan a subliniat faptul că sfinții au fost oameni ca și noi, cu slăbiciuni, necazuri și idealuri, dar care la un moment dat și-au dedicat întreaga viață lui Dumnezeu. Totodată, dobândirea sfințeniei nu este un ideal dedicat categoriilor elitiste din viața pământească sau doar anumitor persoane alese din istoria biblică, ci tuturor oamenilor, fără deosebire, rasă și apartenență socială, fapt pentru care trăirea în sfințenie este normalul existenței umane în relația cu Dumnezeu. Preacucernicia Sa a mai scos în evidență că în, Evanghelia de la Ioan, Domnul Hristos cheamă pe ucenicii Lui la o prietenie aparte, care este egală cu sfințenia: „Voi sunteți prietenii Mei dacă faceți ceea ce vă poruncesc” (In. 15, 14), iar Apostolul Pavel îi numește pe primii creștini cu apelativul de „sfinți și casnici ai lui Dumnezeu” (Ef. 2, 19).
După Sfânta Liturghie, Parohia a organizat o masă festivă în cinstea pomenirii Tuturor Sfinților.

au consemnat: Pr. Marius-Ioan Turcu și Diac. George Țapciuc