Lumina Învierii Domnului, în zece noi comunități ortodoxe românești din Germania și Austria

Lumina Învierii Domnului a fost adusă în acest an mai aproape de casele românilor din Germania și Austria în 10 tinere comunități care și-au început activitatea duhovnicească de Sfintele Paști. Acestora li se adaugă alte 10 parohii care s-au înființat în ultimul an și care au sărbătorit pentru prima oară, în noile locașuri, cel mai mare praznic al Ortodoxiei.

 10 noi comunități ortodoxe românești înființate de Sfintele Paști 2017

În ultimii ani numărul românilor sosiți în centrul Europei a crescut semnificativ, astfel încât înmulțirea locurilor de slujire pentru credincioșii ortodocși era absolut necesară. În Săptămâna Patimilor Domnului și de Sărbătoarea Învierii, prin grija și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, slujitorii Bisericii din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului au fost mai aproape de credincioșii români din Diaspora central-europeană, slujind de Sfintele Paști în 7 noi comunități românești ortodoxe din Germania: insula Borkum (pr. Ioan Micu), Halle (pr. Tudor Mustea), Landsberg (pr. Ioan Petru Scripciuc), Amberg (pr. Ioan Popoiu), Hanau (pr. Rafael Petrache), Pfaffenhofen (preot invitat Gheorghe Florea), Vechta (preot invitat Stelian Lupșor) și 3 din Austria: Braunau am Inn (pr. Ioan Günther Lassel), Feldkirch (pr. invitat Dan Ioan Sima) și Baden bei Wien (pr. Emanuel Nuțu).

Alte 10 noi parohii înființate în ultimul an

Tot acum, românii din alte 10 comunități înființate în ultimul an, au primit pentru prima dată Lumina sfântă, simbolul Învierii, în bisericile și spațiile închiriate pentru slujirea liturgică: Kiel (pr. Ioan Drăgoi), Krefeld (pr. Daniel Tudorache), Trier (pr. Mircea Eugen Moldovan), Wuppertal (pr. Costin Tudorache), Donauwörth (pr. Ioan Pintilie), Münster (pr.  Dimitrie Ursache), Frankfurt-Acoperământul Maicii Domnului (pr. Ioan Saghin), Frankfurt-Sf. Bartolomeu (pr. Mircea Deac), Passau (pr. Marius Jidveian), precum și parohia înființată la începutul Postului Mare, în Fulda (Pr. Viorel Dîrdîiac).

În toate aceste noi comunități ortodoxe române, aflate la început de drum, credincioșii au cântat împreună cu bucurie imnul pascal „Hristos a înviat”, au primit împărtășirea cu Sfintele Taine și s-au întors la casele lor cu lumina primită la biserică, prăznuind după obiceiurile și tradițiile din țară.

În noaptea Învierii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit în mijlocul românilor din Parohia „Sf. Ioan Botezătorul” din Hamburg, iar Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a slujit în mijlocul românilor din München, în biserica St. Johann Baptist din cartierul Haidhausen.