ÎPS Serafim în vizită pastorală în nordul Germaniei, de Sărbătorile Pascale

În Săptămâna Mare și de Sfintele Paști Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vizitat mai multe parohii și filii din nordul Germaniei, unde a săvârșit slujbele Deniilor, Slujba Învierii și Liturghia pascală, Vecernia pascală și Sfânta Liturghie din Lunea luminată

Românii din nordul Germaniei, deși în număr mai mic decât în alte regiuni, beneficiază de servicii religioase în parohiile și filiile ortodoxe românești înființate cu binecuvântare arhierească. Cele mai noi comunități românești din această regiune s-au bucurat să primească în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Serafim la Deniile Săptămânii celei Mari.

În Miercurea Mare, ierarhul s-a aflat alături de românii din orașul Schleswig (cca. 150 km nord de Hamburg), constituiți într-o filie păstorită de Pr. Dr. Ioan Drăgoi. La sfârşitul Deniei, Părintele Mitropolit a făcut o sinteză a evenimentelor mântuitoare din Săptămâna Sfintelor Patimi îndemnându-i pe credincioşi să participle fiecare personal cu post şi rugăciune mai intense la Patimile Domnului pentru a se putea bucura cu adevărat de Învierea Lui. A doua zi, în Joia Mare, la Slujba Patimilor Domnului (Denia celor douăsprezece Evanghelii) Mitropolitul s-a aflat la Lübeck (cca. 80 km nord-est de Hamburg, filie păstorită tot de pr. Ioan Drăgoi), unde după slujbă a ținut un cuvânt de învățătură despre însemnătatea Patimilor, Răstignirii și Morții Domnului pentru mântuirea lumii. La Denia Prohodului Domnului din Vinerea Mare, ierarhul s-a deplasat în Parohia „Sf. Ier. Nicolae și Sf. Mc. Gheorghe” din Kiel (cca. 100 km nord de Hamburg, păstorită tot de părintele Ioan Drăgoi) și a ținut cuvânt de învățătură.

În noaptea de sâmbătă spre duminică (15-16 aprilie), Mitropolitul Serafim a împărțit Lumina sfântă credincioșilor, apoi a săvârșit Slujba Învierii urmată de Sf. Liturghie la Parohia „Sf. Ioan Botezătorul“ din Hamburg (Pr. Vlad Manolache și Pr. Alexandru Cărbunescu) și a vorbit mulţimii credincioşilor prezenți despre Învierea lui Hristos ca izvor de bucurie, pace şi mulţumire sufletească. Duminică la prânz, a slujit Vecernia pascală („a doua Înviere“) în aceeași parohie din metropola nord-germană şi a predicat despre arătările Domnului după Învierea Sa.

Luni, 17 aprilie, în cea de-a doua zi de Paști, Ierarhul s-a deplasat la granița cu Olanda, unde a slujit prima liturghie arhierească la Parohia „Sf. Ap. Iacob cel Mare” și „Sf Ierarh Nectarie” din Sögel împreună cu părintele paroh Marius-Gabriel Matei și cu preoți de la parohiile românești din apropiere, în frunte cu Părintele protoiereu Marius George Cristea de la Bremen. Au participat peste 150 de credincioşi. La Priceasnă, înainte de împărtăşirea credincioşilor, Înaltpreasfinția Sa a ținut cuvânt de învățătură despre prezenţa Domnului înviat în sufletele credincioşilor, potrivit făgăduinţei Sale “Iată Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfâşitul veacului”. Această făgăduinţă nu se împlineşte totuşi fără credinţa vie că Hristos este în inima noastră de la Botez unde ne aşteaptă ca să intrăm prin rugăciune şi meditarea la imensa dragoste a Lui faţă de noi. La sfârşitul Sfintei Liturghii, Părintele  catolic Bernard Horstmann, parohul bisericii Sankt Jakobus din Sögel şi decan al locului, l-a întâmpinat pe ierarhul român cu un cuvânt de bun venit şi a dat citire scrisorii episcopului Dr. Franz – Josef Bode din Osnabrück trimisă ÎPS Sale cu prilejul vizitei la Sögel. A răspuns ÎPS Sa, mulţumind Excelenţei Sale şi Părintelui paroh pentru ospitalitatea cu care credincioşii români sunt primiţi în biserica Sankt Jakobus. Bucuria întâlnirii credincioşilor cu ierarhul lor s-a continuat la agapa pascală oferită cu multă dragoste de credincioasele parohiei.

În cea de-a treia zi a Sfintelor Paști (marți, 18 aprilie) Părintele Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie pascală la Catedrala mitropolitană din Nürnberg împreună cu slujitorii catedralei și a ținut un cuvânt de învățătură despre arătarea Mântuitorului, după Învierea Sa, ucenicilor Luca și Cleopa în drumul către Emaus.