„Mergând, învăţaţi toate neamurile…”

Pastorala Înaltpreasfințitului Părinte Serafim la Sfintele Paști, 2016

 „Mergând învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu sunt cu voi în toate zilele până la sfârşitul veacului. Amin” (Matei 28, 19-20)

Preacucernici Părinţi şi iubiţi credincioşi,

Hristos a înviat!

Salutul pascal: „Hristos a înviat!” şi răspunsul „Adevărat a înviat!” cu care ne salutăm timp de 40 de zile, până la Înălţarea Domnului, este cel mai frumos salut pe care ni-l putem adresa unii altora. El este de asemenea cea mai scurtă şi cuprinzătoare mărturisire de credinţă, pentru că Învierea Domnului stă în inima credinţei creştine. Dacă nu credem în Învierea Domnului, zadarnică este credinţa noastră, zice Sfântul Apostol Pavel (I Corinteni 15, 17). Rostind cu credinţă şi cu convingere „Hristos a înviat! – Adevărat a înviat!”, inima noastră se umple de bucuria şi puterea Învierii lui Hristos.  Citește mai departe…