Slujba Învierii Domnului, la Centrul Bisericesc Român din München

Știre preluată de pe site-ul Basilica al Patriarhiei Române

Sute de români din Germania au participat la slujba Învierii oficiată de Preasfințitului Sofian Brașoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, în orașul München, informează TRINITAS TV. Pentru că românii nu au încă o biserică ortodoxă a lor, ei au venit să primească Lumina Învierii la Catedrala romano-catolică „Sfântul Ioan Botezătorul”, din mâinile Preasfinţiei Sale.

Răspunsurile la strană au fost oferite de grupul coral format de măicuţele de la Centrul Bisericesc şi câţiva tineri studenţi teologi.

Pentru că românii din München au nevoie de o biserică a lor, după eforturi care au durat ani de zile, în curând va începe aici construcția unui așezământ bisericesc ortodox român. Orașul München găzduiește în momentul de față cea mai mare comunitate românească din Germania. Cifrele oficiale estimează că 15.000 de români locuiesc aici. La aceștia se adaugă români care au primit cetățenia germană și oameni care nu figurează în evidențele autorităților.

Reportaj Trinitas TV: