Mesaj către comunitatea română din Germania de încurajare a solidarității, voluntariatului și auto-organizării, în contextul situației create de pandemia Coronavirus

În contextul riscurilor de propagare a virusului COVID-19 în rândul comunității române din Germania, Ambasada României de la Berlin, în parteneriat cu Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord și o serie de grupuri civice și profesionale din cadrul comunității române, au luat inițiativa unui Parteneriat pentru solidaritate, voluntariat și auto-organizare la nivelul comunității române din Germania. Mesajul comun al Excelenței Sale, Dl. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Germania și al ÎPS Părinte Mitropolit Serafim poate fi citit mai jos.

Dragi compatrioți,

Luând cunoștință de situațiile dificile care au apărut în comunitatea română din Germania pe fondul eforturilor de limitare a pandemiei Coronavirus, Ambasada României din Germania, în coordonare cu oficiile consulare din Bonn, München și Stuttgart, cu implicarea Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord și alături de inițiative din cadrul diasporei române, precum Consiliul Central Român din Germania, Clubul Academic Român din Germania ș.a., vă adresează următorul mesaj:

Avem de-a face cu o situație excepțională cauzată de pandemia Coronavirus (COVID-19 / SARS-CoV-2).

Situația impune fiecăruia dintre noi să facă tot posibilul pentru a reduce riscurile asociate cu COVID-19. Totodată, în aceste momente grele este de dorit să fim solidari cu semenii noștri care au nevoie de ajutor.

Trebuie să urmați fără excepție indicațiile autorităților în cazul în care prezentați simptome specifice sau ați avut contact cu persoane diagnosticate cu COVID-19 (a se vedea instrucțiunile alăturate);

Nu vă panicați, rămâneți calmi și încercați să vă organizați cât mai bine. Evitați călătoriile, mai ales cele cu mijloace de transport în comun, inclusiv deplasarea în România sau din România în Germania cu orice mijloc de transport;

Nu dați crezare știrilor false care circulă pe internet, informați-vă numai din surse oficiale (ex. Ministerul Federal al Sănătății: https://bit.ly/2ILvBlR).

Printre noi sunt mai multe persoane care pot deveni vulnerabile prin:

 • intrarea în izolaresau carantină (în urma suspiciunii sau confirmării contactării virusului);
 • nedeținerea unei asigurări de sănătate în Germania (fapt care creează dificultăți în acordarea asistenței medicale);
 • o stare de sănătate îngeneral precară (de ex. afecțiuni cronice, boli ale sistemului imunitar etc.);
 • riscul de pierdere a locului de muncă (în condițiile dificultăților economice ale acestui moment);
 • dorința de a ajunge în România pentru motive de ordin personal (fapt ce accentuează riscul de contaminare pentru propria persoană și pentru familia și cunoscuții din România);
 • alte situații și riscuri.

Cum ne organizăm într-o rețea de solidaritate?

Plecând de la faptul că Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord are în Germania o rețea de peste 100 de parohii bine structurate, care au construit și construiesc nuclee ale comunității românești și considerând faptul că deja există inițiative ale diasporei, formale sau informale, precum și o serie de rețele profesionale ale diasporei române din Germania, vă încurajăm și suntem alături de dumneavoastră pentru a ajuta auto-organizarea comunității române la nivel localîn scopul întrajutorării. 

Astfel, dorim să încurajăm și să susținemorganizarea de puncte de contact ale comunității române la nivel de cartier, oraș, parohie, regiune, land (pot fi organizate online sau pe telefon, evitând contactul direct între persoane). Pentru ca acestea să funcționeze bineeste necesară desemnarea unor persoane de contact, identificarea persoanelor vulnerabile și apersoanelor disponibile pentru acțiuni de voluntariat. Dorim, de asemenea, să oferim susținerea noastră partenerialăinițiativei unei platforme on line care să ajute la stimularea solidarității și schimbul de bune practici între aceste grupuri de inițiativă ale comunității de la nivel local.

Cum putem ajuta?

Pentru a putea ajuta ca voluntar, puteți să vă înscrieți și on line, pe grupul de Facebook „Voluntari în Germania“ https://www.facebook.com/groups/voluntariingermania. Aici puteți posta cereri și oferte de ajutor. Ca persoane voluntare puteți ajuta astfel:

 • Luați contact prin telefon sau internet cu românii din comunitatea dumneavoastră locală, cu reprezentanții cultelor religioase (ex. preoți, pastori, membri ai consiliilor parohiale), informați-vă despre cazurile locale care necesită ajutor.
 • Ajutați oamenii vârstnici sau bolnavi, care nu pot să părăsească locuința proprie, cu medicamente sau alte servicii necesare. Ei sunt grupul cele mai vulnerabil la acest virus. Este recomandabil ca persoanele voluntare, în astfel de cazuri, să nu se afle ele însele în grupe de risc medical. Trebuie avut grijă la suprafețele de contact, care pot fi medii de transmitere a virusului.
 • Având în vedere că școlile sunt închise, oferiți-vă să aveți grijă de copiii ai căror părinți sunt nevoiți să meargă la muncă.
 • În cazul în care semeni de-ai noștri își pierd locul de muncă sau au greutăți cu serviciul din pricina efectelor negative ale pandemiei asupra economiei, ajutați-i prin consiliere sau cum puteți. Puteți refuza semnarea unor acte de demisie sau de concediu forțat, schimbare de contract de muncă etc., până după ce vă veți fi informat despre consecințe, drepturi și obligații ale angajatului/angajatorului.
 • Îi rugăm pe juriștii și avocații români să întindă o mână de ajutor celor care ar putea fi în situații dificile în această perioadă.
 • Îi rugăm pe medicii și persoanele care lucrează în asistență socială să se asocieze în chip voluntar punctelor de contact locale ale comunităților române, pentru a putea oferi sprijinul și îndrumările cele mai adecvate.
 • În spiritul solidarității, chemăm toate organizațiile civice și culturale din comunitatea română din Germania, precum și persoane implicate în viața comunității să se alăture acestui demers.
 • Ajutați-i pe cei care nu stăpânesc limba germană cu traduceri și explicații acolo unde au nevoie, precum și cu transmiterea de informații oficiale.

Le mulțumim cu toată recunoștința compatrioților noști medici, farmaciști și personalului sanitar, alături de specialiștii din sectorul bancar, care în aceste momente sunt la datorie. Mulțumim,de asemenea, celor ce lucrează în industria alimentară și în serviciile vitale pentru populație.

Vă rugăm să fiți la curent cu recomandările oficiale ale Ambasadei României la Berlin (https://berlin.mae.ro și https://www.facebook.com/ambasadaromanieiingermania) și ale Consulatelor Generale din Bonn, München și Stuttgart.

Rugăm, deasemenea, să luați la cunoștință Mesajul Pastoral de susținere a auto-organizării, prin solidaritate și voluntariat, transmis de ierarhii Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord, ce este disponibil la https://mitropolia-ro.de/.

În aceste vremuri, ajutorul nu are limite și nu are preț. Trebuie să fim uniți.

Vă rugăm, distribuiți acest mesaj pe toate canalele de comunicare din comunitatea română.

Tuturor, sănătate, optimism și solidaritate!

Vă mulțumim!

 

Emil Hurezeanu

Ambasadorul României în Germania

† Serafim Joantă

Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord

 

 

Informații suplimentare:

Inițiativa Consiliul Central Român din Germania (RumänischerZentralrat in Deutschland) susține construirea unei organizații la nivel federal pentru comunitatea română din Germania.

Inițiativa Clubului Academic Român reprezintă un proiect lansat de Ambasada României la Berlin derulat în parteneriat cu mediile academice și de excelență profesională din diaspora română și cu sprijinul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord. În cadrul acestui proiect a fost sprijinită inițierea unei platforme a rețelelor profesionale de excelență, cuprinzând net-work-uri profesionale dedicate medicilor, cercetătorilor, specialiștilor în IT, mediului academic, oamenilor de cultură sau artă, mediul de afaceri etc.