Mihai Eminescu și Ziua Culturii Naționale la Viena

Biserica drept „Maică a neamului nostru“ a contribuit la plămădirea şi promovarea culturii poporului român.
Cu prilejul Zilei Culturii Naţionale, la împlinirea a 174 de ani de la naşterea lui Mihai Eminescu – 15 ianuarie – s-a săvârşit o slujbă de comemorare în Biserica „Învierea Domnului” şi „Sf. Ap. Andrei”, apoi s-au depus flori la statuia poetului nostru, genialul Eminescu. Au fost prezenţi Dl. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Austria, D-na Andrea Dinca, Director a Institutului Cultural Român din Viena, enoriaşi ai Parohiei din Simmering şi prieteni ai Asociaţiei „Mihai Eminescu” din Viena.
Au cântat doi talentaţi artişti români: Cătălin şi Ana-Maria Advachov, aflaţi la studii la Viena. Apoi cei prezenţi au participat în sala noastră parohială la un eveniment cultural. Dl. Dan Dulciu a prezentat cartea sa, „Neamul Emineştilor“, despre nepotul de soră a lui Eminescu Ioan Dorli.
Cu acest prilej au rostit alocuţiuni: Pr. paroh Nicolae Dura, Dl. Ambasador Emil Hurezeanu şi D-na Laura Hant, preşedinta Asociaţiei Mihai Eminescu din Viena. În finalul acestei întâlniri cei prezenţi au cântat entuziaşti poemul eminescian: „Pe lângă plopii fără soţ“.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Învierea Domnului” şi „Sf. Ap. Andrei”