Sectorul Social-Filantropic al Arhiepiscopiei donează un microbuz unui centru medico-social din județul Bacău

Prima acțiune social-filantropică a Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului în 2024, desemnat ca „Anul omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor” în Patriarhia Română s-a încheiat marți, 16 ianuarie, prin donarea unui microbuz Asociației „Sf. Voievod  Ștefan cel Mare” din Hârja (Jud. Bacău).

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, Sectorul Social-filantropic  al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, coordonat de Pr. Dimitrie Ursache (Münster) a inițiat în anul 2023 o colaborare cu  centrul social mai sus amintit, care își desfășoară activitatea în cadrul Arhiepiscopiei Romanului si Bacăului.

Deja în luna mai a anului precedent, cu sprijinul Parohiei „Sf. Ier. Spiridon” din Münster, Sectorul Social al Arhiepiscopiei noastre a achiziționat un cuptor de panificație profesional în valoare totală de 4400 euro, iar la începutul anului 2024 a fost achiziționat de la Crucea Roșie Bavareză, prin intermediul părintelui Ierom. Klaus Klein (de la Parohia Erlangen), un microbuz  de transport persoane (cu capacitate 8+1), în valoare de 10.000 euro, care va fi utilizat în folosul beneficiarilor celor trei centre sociale din administrate de Asociația „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Hârja (coordonat de pr. consilier Ilarion Mâță).

Pe lângă transportul de persoane în vederea efectuării de analize medicale, microbuzul va facilita și alte activități, precum pelerinaje și excursii tematice. Această achiziție a avut ca prim scop îmbunătățirea calității vieții celor 105 persoane vârstnice care locuiesc la centrul social din Hârja, dar și sprijinirea copiilor din centrele de zi  și de recuperare neuro-motorie administrate de aceeași asociație de binefacere. În numele beneficiarilor Centrului social-medical de îngrijire a persoanelor vârstnice și tuturor celorlalți beneficiari, părintele Ilarion Mâță a transmis Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim o scrisoare de mulțumire în care își exprimă și speranța într-o colaborare pe termen lung între Mitropolie și centrul filantropic băcăuan.

Cei care doresc să  sprijine activitățile Asociației „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” o pot face prin donații direct în contul  Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei noastre:

Rumänische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE 12 7509 0300 0101 1678 04

BIC/SWIFT: GENODEF1M05

cu specificația : „Donație Centrul Social Harja”

Foto: Arhiepiscopia Romanului și Bacăului

Pr. Dimitrie Ursache (Coordonator al Sectorului Social-Filantropic)