Ministrul pentru Românii de Pretutindeni în vizită la Centrul Bisericesc din München

Duminică 22 septembrie, PS Părinte Sofian Brașoveanul a primit la Centrul Bisericesc din München vizita doamnei Natalia Intotero, Ministrul pentru Românii de Pretutindeni, însoţită de o delegație de la Minister precum şi de una de la Consulatul General al României din München în frunte cu doamna Consul General Ramona Chiriac.

Prezenţa doamnei Ministru la Aşezământul românesc a fost prilejuită de vizita pe care a întreprins-o în spaţiul german pentru a discuta cu membrii comunităţii româneşti din Bavaria.

Programul întâlnirii a debutat cu participarea delegației la Sfânta Liturghie arhierească, săvârșită de PS Părinte Sofian în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din cartierul Haidhausen. Aici doamna Ministru a avut prilejul să întâlnească şi să cunoască în mod direct comunitatea românească, după care a vizitat Aşezământul Bisericesc în construcţie în München-Aubing. Acolo, Domnia Sa a apreciat proiectul ca fiind cel mai elaborat din proiectele Bisericii Ortodoxe Române din afara Ţării, foarte armonios, practic şi cu bună măsura gândit şi executat în mod excepţional. A apreciat, de asemenea, că văzând dezvoltarea extraordinară a proiectului probabil mai mulţi oameni vor dori să şi susţină, inclusiv financiar, realizarea lui, iar odată finalizat Aşezământul va deveni un catalizator al comunităţii româneşti din Germania.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc Românesc din München.