Hramul Centrului Bisericesc Românesc din München

În a doua jumătate a lunii septembrie, la Centrul Bisericesc Românesc Ortodox din München se face prăznuirea hramului bisericii mari aflate în construcție, anume Înălțarea Sfintei Cruci (14 sep.), precum și a hramului capelei, Sfântul  Cuv. Siluan Atonitul (24 sep.) Cu prilejul acestei sărbători PS Părinte Sofian Brașoveanul a organizat „Zilele Cuviosului Siluan Atonitul”, zile de rugăciune şi întărire în credinţă, de vindecare sufletească şi trupească, de înălţare prin frumos, de prăznuire, de comuniune şi bucurie.

De-a lungul zilelor de de prăznuire, Centrul Bisericesc l-a avut ca invitat de seamă pe Preacuviosul Părinte Protosincel Matei Bilauca, Stareţul Mănăstirii de la Şinca Nouă (jud. Brașov), care a adus spre închinare racla cu o bucăţică din veşmântul Maicii Domnului (prăznuire la 2 iulie), care se păstrează în Mănăstirea de la Şinca Nouă.

Solemnitățile au debutat marţi (24 sep.) cu Sf. Liturghie arhierească de sărbătoarea Sf. Cuvios Siluan Atonitul la capela din Paul-Heyse-Str. 18 și au continuat la capelă vineri (27 sep.) cu Sf. Maslu și rugăciuni de dezlegare, săvârşite de PS Sofian Braşoveanul înconjurat de un sobor de preoţi. Seara s-a încheiat cu un cuvânt al P.Cuv. Părinte Stareţ Matei despre „Frumuseţea vieţuirii monahale, plecând de la exemplul Cuviosului Siluan Atonitul”.

Duminică (29 sep.), la Biserica Alte Haidhauser Kirche (Kirchenstr. 37), PS Episcop-vicar Sofian Braşoveanul a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească cu ocazia hramului, cu participarea P.Cuv. Părinte Stareţ Matei Bilauca și a numeroși preoţilor împreună slujitori, a măicuţelor şi unui grup de cântăreţi de la mai multe parohii din sudul Germaniei. Alături de numeroșii credincioși din München și din împrejurimi, la slujba festivă a participat și doamna Ramona Chiriac, Consul General al României la München. Prin modul de implicare al tuturor, Sfânta Liturghie s-a transformat într-un eveniment aducător de bucurie şi nădejde şi întăritor al dragostei.

Sărbătoarea s-a încheiat luni (30 sep.) cu Vecernia și Litia în cinstea sărbătorii Acoperământul Maicii Domnului, respectiv marți (1 oct.) cu Sfânta Liturghie arhierească cu ocazia marelui praznic de toamnă.

Știrea și fotografiile de la Sf. Maslu în sobor și de la Sfânta Liturghie arhierească au fost preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc München.