Mai/Iunie 2024: Mitropolia la 30 de ani – evenimente aniversare

Anul acesta, Mitropolia noastră împlinește 30 de ani de la înființare. Cu acest prilej, vă invităm, cu bucurie, la două manifestări-eveniment:

Joi seara, 30 mai, de la ora 18:00, va avea loc, în Biserica „St. Johann Baptist” (Johannisplatz, 81667 München), Concertul aniversar, susţinut de Orchestra simfonică a Operei Naționale, condusă de dirijorul Alexandru Ilie, şi Grupul psaltic Tronos al Catedralei Patriarhale din București, condus de arhid. Mihail Bucă.

Sâmbătă, 1 iunie, la ora 9:00, la biserica „St. Sylvester” (Biedersteiner Str. 1, 80802 München), va avea loc Sf. Liturghie aniversară, cu participarea majorităţii ierarhilor Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi ai Mitropoliei Europei Occidentale şi Meridionale, precum şi a clerului şi reprezentanților parohiilor Arhiepiscopiei noastre, prezenţi la Adunarea Eparhială.

Vă aşteptăm să ne bucurăm şi să ne îmbogățim spiritual şi duhovnicește împreună şi să daţi un plus de frumusețe sărbătorii.

Comitetul organizatoric

Evenimentele sunt realizate cu sprijinul financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni şi al Secretariatului de Stat pentru Culte.