ÎPS Serafim la Dej, la parastasul pentru părintele Teofil Herineanu Sr.

Articol cu titlul „Mitropolitul Germaniei, prezent la parastasul pentru părintele Teofil Herineanu”, semnat de Andreea Pâgleşan, preluat de pe site-ul postului de Radio Renașterea al Mitropoliei Clujului

Credincioșii și preoții din orașul Dej au luat parte sâmbătă, 14 martie 2015, la parastasul de 40 de zile de la trecerea la cele veșnice a părintelui Teofil Herineanu, cel ce a fost protopop al Dejului timp de peste 30 de ani. Slujba de pomenire a fost oficiată în biserica parohiei Dej I de Înaltpreasfințitul Serafim Joantă, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

S-au rugat pentru odihna părintelui Teofil, familia, actualul protopop al Dejului, părintele Ioan Buftea, preoți din Protopopiat, dar și clerici și credincioși veniți din jurul municipiului Dej, precum și din Cluj sau Năsăud.   

Slujba de parastas a fost precedată de Sfânta Liturghie. În cadrul cuvântului duhovnicesc Înaltpreasfințitul Serafim le-a vorbit celor prezenți despre iubirea care nu piere niciodată și care continuă să existe și dincolo de mormânt, mai ales că moartea nu este decât o trecere a omului spre viața cea veșnică. „De fiecare dată când ne gândim și ne rugăm pentru cei adormiți intrăm într-o legătură vie, reală cu ei”, a precizat Înaltpreasfințitul Serafim.

După slujbă, întregul sobor de preoți împreună cu ÎPS Părinte Serafim, urmați de credincioși au mers la mormântul părintelui Teofil, unde au rostit o rugăciune pentru odihna sa întru Domnul, ne-a transmis corespondentul Radio Renașterea în protopopiatul Dej, părintele Dan Toșa.

Părintele Teofil Herineanu, fostul protopop al Dejului a trecut la cele veșnice pe 4 februarie anul acesta, după o îndelungată luptă cu boala.

Foto: pagina Facebook a postului de Radio „Renașterea”