Mitropolitul Petru al Basarabiei a decorat un preot român din Germania

La începutul lunii ianuarie, din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Petru, Arhiepiscop al Chișinăului si Mitropolit al Basarabiei,  părintele protoiereu Gabriel-Andrei Gherasă, consilier al acestei eparhii s-a aflat în Germania, unde a înmânat părintelui Mircea Deac (de la Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu” din Frankfurt am Main) Ordinul „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” (gradul III).

Înaltpreasfinția Sa a emis acest ordin eparhial încă din vara anului trecut, „în semn de înaltă apreciere și prețuire pentru promovarea și susținerea Bisericii noastre”, așa cum se amintește în actul oficial.  La apelul părintelui Mircea Deac, în luna martie a anului trecut, credincioșii români din Frankfurt și împrejurimi au contribuit financiar în mod substanțial la susținerea acțiunilor caritative ale Mitropoliei Basarabiei. În contextul izbucnirii, în primăvara anului trecut, a războiului din Ucraina, numeroși refugiați ajunși în Republica Moldova au fost sprijiniți material de Mitropolia Basarabiei.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Bartolomeu” din Frankfurt am Main.