Mărturisire a credinței și istoriei de acasă, în Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena

Sâmbătă 21 ianuarie, după slujba Vecerniei, părintele paroh Nicolae Dura, Vicar pentru Austria și credincioșii Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena au avut bucuria unei întâlniri de cuget şi simţire ortodoxă şi românească, ocazionată de proximitatea sărbătorii Unirii Principatelor Române.

Cinci vieţuitori din Săliştea Sibiului, precum și preoţii Nicolae Bădilă şi Florin Radu, din acest oraș, au participat la slujba Vecerniei şi la Sf. Liturghie de Duminică 22 ianuarie. Seara, Prof. Radu Bâja a prezentat referatul despre Sfinţii Mărturisitori Ardeleni, Prof. Marius Boromiz, director al Liceului din Sălişte a conferenţiat despre Memorandumul Românilor din Transilvania şi Ungaria (1892) şi despre românii în armata austro-ungară în Primul Război Mondial, iar Drd. Denisa Murzea a ținut prelegerea intitulată: Poezia în antichitatea romană şi în Dacia, cu mărturii din tematica ei de cercetare.

Delegaţia de acasă a oferit parohiei românești din cartierul vienez Simmering o frumoasă icoană pe sticlă, reprezentând pe cei cinci Sfinți Mărturisitori şi Mucenici ardeleni: Visarion Sarai, Sofronie de la Cioara, Oprea Miclăuş din Sălişte şi preoţii Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel, precum și două valoroase tablouri istorice, primul reprezentând delegaţia de 300 de români transilvăneni veniţi la Viena în 1892 cu Memorandumul, iar al doilea, o imagine din anul 1917 cu cei 42 de preoţi militari români ortodocşi care au însoţit zecile de mii de soldaţi ardeleni şi bucovineni care au activat, în acea vreme, pe frontul din Italia. Acest tablou a fost pus la dispoziţie din partea D-lui Prof. Gheorge Rancu Bodrog. Icoana şi cele două tablouri istorice sunt păstrate, de acum înainte, la loc de cinste în sala parohială situată la demisolul bisericii.

La această întâlnire au participat şi D-na Mariana Stoian, Ministru-consilier, Consulul general al României la Viena şi Dl. Ciumac Roman, Consulul Republicii Moldova la Viena.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena.