Mitropolitul Serafim a primit colindătorii de la Worms

Miercuri, 22 decembrie, Mitropolitul Serafim a primit la Centrul Eparhial din Nürnberg un grup de colindători de la Parohia „Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Ap. Andrei” din Worms, condus de părintele paroh Gheorghe Negrea. Tinerii și copiii îmbrăcați în port popular românesc au bucurat gazdele cu un repertoriu inedit de colinde.

 

Evenimentul a avut loc după slujba vecerniei, în catedrala mitropolitană „Sf. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg, alături de Mitropolitul Serafim fiind părintele paroh Teofil Herineanu, maicile și părinții de la Centrul Mitropolitan precum și credincioși și credincioase din capitala Franconiei.

Cei aproape 50 de colindători, dirijați de părintele Gheorghe Negrea, au interpretat colinde dar și cântece patriotice, încheindu-și repertoriul cu binecunoscutul colind „O, ce veste minunată”, intonat împreună cu auditoriul. Concertul a fost transmis live pe pagina Facebook a Mitropoliei, primind multe aprecieri.

Înaltpreasfinția Sa a mulțumit părintelui Gheorghe și a preotesei Ana-Maria pentru vizită, admirând modul în care o parohie tânără, înființată de numai trei ani, în timp de pandemie, a reușit să organizeze un concert atât de frumos cu copii și tineri. „Este o mărturie foarte frumoasă a bogăției noastre duhovnicești pe care trebuie să o transmitem mai departe copiilor noștri”, a spus ierarhul îndemnând colindătorii să-și continue misiunea duhovnicească începută: „Să continuați această lucrare sfântă și pe linia cultivării tradițiilor noastre românești, a limbii, a folclorului religios, având în centru slujba Bisericii, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie”

Colindătorii au primit daruri de Crăciun și au fost ospătați de maicile de la Centrul Eparhial, fiind așteptați și în anul ce vine.