Concert de Crăciun la Feldkirch

Luni, 20 decembrie, Parohia „Nașterea Domnului” din Feldkirch (Austria), a organizat un concert caritabil de Crăciun, susținut de PC Pr Ovidiu Cozma (paroh) alături de colegi de la Opera din St. Gallen. Aceștia au interpretat colinde din repertoriul românesc și internațional în acompaniamentul instrumentelor muzicale.

În anunțul care a însoțit concertul, transmis live pe Facebook părintele paroh a notat câteva gânduri la ceas de sărbătoare: „Această perioada dragă nouă tuturor, perioada colindelor, care ne aduc mai aproape unul de celălalt, mai ales pe cei departe de casă, se încununează cu sărbătoarea Nașterii Domnului. Sărbătoare care mai mult decât oricând ne îndeamnă să fim mai buni, mai smeriți, să ne înălțăm sufletește, prin faptele bune, către Părintele nostru ceresc, Doctorul sufletelor și al trupurilor noastre”. 

Momentele de bucurie muzicală au fost oferite de prof. Viktor Hartobanu și studenții Catinca Mureșan, Ahmad Shikh Sleman și Andrei Tcaciuc, colegi ai părintelui paroh la Opera din St. Gallen. încercăm să aducem câteva clipe de bucurie în sufletele dumneavoastră cu ajutorul muzicii.

Concertul a avut loc luni, 20 decembrie  în biserica mănăstirii capucinilor din Feldkirch, a doua reprezentație urmând să aibă loc în 27 decembrie, odată cu hramul parohiei. Colecta organizată cu aceste prilejuri va fi folosită pentru mângâierea celor nevoiași.