Mitropolitul Serafim în vizită la beneficiarii programului„ Burse pentru copii săraci din Moldova”, la Botoșani și Negrești

Ca în fiecare an, la începutul lunii august, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim aflându-se în pelerinaj la mănăstirile din România, a vizitat și așezămintele cu ajutorul cărora Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord implementează de mai bine de zece ani programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, anume mănăstirea Popăuți din Botoșani și Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din orașul vasluian Negrești.

După ce sâmbătă, 5 august, în ziua pomenirii Sfântului Ioan Iacob de la Neamț, s-a aflat în Crăiniceni, satul natal al acestui mare cuvios al Moldovei, unde a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească și a ținut cuvânt de învățătură, Mitropolitul Serafim s-a aflat duminică, 6 august, de praznicul Schimbării la Față, la Mănăstirea ștefaniană Popăuți din Botoșani, fiind întâmpinat de Părintele Stareț Arhim. Ioan Harpa împreună cu soborul de părinți și frați. Aici a săvârșit Sfânta Liturghie în sobor, alături fiind și părintele Marius Ciobanu, coordonatorul pentru Botoșani al proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”. La încheierea Sfintei Liturghii, ierarhul s-a întâlnit cu o parte din copiii beneficiari ai burselor oferite de Mitropolia din Germania, binecuvântându-i și oferindu-le daruri.

A doua zi, luni, 7 august 2023, de Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla, Mitropolitul Serafim a călătorit către sud, în orașul vasluian Negrești, unde a oficiat Sfânta Liturghie la altarul de vară al Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, din sobor făcând parte și PC Pr. Adrian Chirvasă, protopop de Vaslui, ca delegat al chiriarhului, Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor.

Și aici, la încheierea slujbei, Înaltpreasfințitul i-a îndemnat pe credincioși – printre care se aflau și mulți copii beneficiari ai programului de burse, însoțiți de părinții lor – să fie atenți la modul în care relaționează cu cei din jur și la sensul pe care îl dau propriei vieți: „ Să ducem o viață cu sens! Veșnicia depinde de anii pe care îi trăim pe pământ. Ne rugăm, venim la biserică, încercăm să fim buni și să îi ajutăm pe cei din jur, căci, la Judecată, Dumnezeu ne va întreba cât bine am făcut pe Pământ.Pentru a face bine, trebuie să ne rugăm foarte mult. În biserică, rugăciunea este mai puternică și mai intensă, pentru că Dumnezeu este prezent. Destinul nostru este să înaintăm în bine, să ajungem să ne transfigurăm trupul și sufletul. Să trăim mai mult pentru Dumnezeu”, a spus ierarhul, amintind apoi despre viața duhovnicească a Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla.

Mitropolitul Serafim  a lăudat râvna Preasfințitului Episcop Ignatie al Hușilor pentru intensificarea activităților filantropice în acest județ sărac al României, reușind cu toate acestea să facă Eparhia Hușilor un model de urmat în  întreaga Biserică în ceea ce privește acțiunile de binefacere.

Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a binecuvântat credincioșii din Negrești

Apoi ierarhul a amintit de dărnicia credincioșilor din numeroase parohii din Germania, Austria și Luxemburgului, cu ajutorul cărora Mitropolia a reușit de mai bine de zece ani să ofere numeroase burse (la ora actuală, 550) copiilor din Negrești și împrejurimi.  Acest lucru a fost posibil și datorită susținerii necondiționate oferite la nivel local de doamna profesoară Doinița Mihai (coordonator al programului pentru Negrești), împreună cu părintele Ioan Cucu.

La final, copiii prezenți, beneficiari ai burselor, au intonat mai multe cântări bisericești.

Vizita părintelui Mitropolit Serafim a continuat în localitățile Tatomirești, Rateș Cuza și Draxeni, acasă la o parte din beneficiari.