Mitropolia Germaniei în al doilea deceniu de vacanțe de vară, oferite copiilor din familii defavorizate din Negrești (Vaslui)

Programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” inițiat de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, inițiat de Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, a intrat în al doilea deceniu de binecuvântări pentru copiii și familiile defavorizate din zona orașului Negrești, județul Vaslui, considerată ani de-a rândul cea mai defavorizată zonă a țării.

Prin călăuzirea Duhului Sfânt Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, cu sprijinul celor care înțeleg  bucuria duhovnicească că sufletului celui credincios se umple cu o mai mare fericire atunci când dăruiesc, a asigurat an de an celor incluși în programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” hrană caldă celor care se aflau în risc de înfometare, haine, încălțăminte, paturi, lenjerie, precum și tot ceea ce trebuie pentru pregătirea școlară a copiilor, constând în rechizite, tablete și laptopuri, iar când necazurile au lovit crunt diverse familii, prin incendiere sau lipsuri totale, tot ce a fost necesar pentru refacerea sau construcția unor case de locuit, la care se adaugă darurile constante de Sfintele de sărbători de Paști, Crăciun, precum și, în cea mai așteaptă perioadă a anului, vara, vacanțe.

În vara acestui an coordonatoarea programului din zona orașului Negrești, doamna profesoară de religie și matematică Doinița Mihai, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, a condus un grup format din 40 de copii și cinci adulți, profesori de religie/ matematică și istorie/ geografie, consilier spiritual, un asistent medical și jurnalist, care au avut și rolul de supraveghetori ai copiilor, în zona obiectivelor istorice turistice din județele Tulcea și Constanța, unde profesorii de istorie și geografie le-au explicat copiilor etnogeneza poporului român, vorbindu-le despre curajul strămoșilor noștri geto-daci, formarea poporului român, descriindu-le în amănunt viața acestora, fiind vizitate monumentele istorice de la Capidava și Adamclisi.

Un alt punct atins cu ocazia vacanței de vară  a fost vizitarea mai multor Sfinte Mănăstiri din județele Tulcea și Constanța, la care copiii prin ghizii mănăstirilor să cunoască istoricul acestora, precum să aibă posibilitatea să se închine și să se roage la Dumnezeu, în locurile în care sfinții au trăit și s-au rugat pentru poporul român, doamna profesoară Mihai Doinița, corodonatoarea programului, îmbinând prezentarea către copii cu partea istorică a formării poporului român, concomitent cu încreștinarea poporului român, conform tradiției, teologilor și istoricilor,  Sfântul Apostol  Andrei fiind primul propovăduitor al Evangheliei la geto-daci, astfel că a fost vizitată Peștera Sfântului Apostol Andrei și Mănăstirea din același loc, ținând cont și de faptul că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a hotărât în anul 1995 ca sărbătoarea Sfântului Andrei să fie însemnată cu cruce roșie în calendarul bisericesc, iar în anul 1997 Sfântul Andrei a fost proclamat „Ocrotitorul României”, precum și multe alte Sfinte Mănăstiri. Trebuie să mai precizez faptul că la rugămințile copiilor, atunci când aceștia vedeau din autocarul cu care s-a efectuat deplasarea, ne-am oprit de mai multe ori pentru a ne închina și ruga.

Aș vrea să subliniez o întâlnire de suflet, ca un dar ceresc oferit în această vacanță, dintre doamnele profesoare însoțitoare ale grupului și o dragă, scumpă și iubită fostă profesoară de religie din negrești în prezent Maică Secretară la Mănăstirea Celic Dere care aflând că suntem acolo a venit și a îmbrățișat cu mult drag pe doamnele profesoare și copii. Este vorba de  Maica Iustina (Cristina) Topliceanu la Sfânta Mănăstire Celic Dere (județul Tulcea), Maică care a fost profesoară de religie la Școala Generală Negrești.

De asemenea, a fost vizitat Muzeul și Acvariul din Tulcea, unde ghizii au oferit explicații copiilor despre fauna Deltei, flori rare, păsări, animale ocrotite prin lege, iar apoi în zilele următoare au vizitat Delta Dunării, cu șalupele, fiind aduși atât de aproape de acestea, încât le puteau alege.

Cazarea pe perioada vacanței de vară a anului 2023 a fost stabilită în localitatea Mahmudia unde copiii după revenirea din vizitarea locurilor susmenționate s-au bucurat zilnic și de prezența unei piscine, jucându-se în apa din piscină până seara târziu, pensiunea având și stație/ boxe tip Karaoke, astfel că au cântat  din folclorul românesc, precum și cântece religioase emoționante, au jucat diferite jocuri ale copilăriei, iar în fiecare zi, până în punerea mesei, doamna profesoară Doinița Mihai le explica prin pilde și întâmplări din viața personală despre importanța rugăciunilor și a trăirii unei vieți de credință adevărată cu ajutorul lui Dumnezeu, Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, cu rugăciuni către Sfânta Maică, Fecioara Maria și sfinții Bisericii Ortodoxe Române, în orice vreme și orice loc, iar între locurile de vizitat ascultau cu mult interes lecții de istorie/ geografie despre locurile vizitate, dar și despre manierele alese, punând liber întrebări și fiindu-le oferite răspunsuri cu sfaturi alese adaptate vârstei lor.

Organizatorii au ținut ca copiii care au mers și în această vacanță din vara anului 2023 să fie de toate vârstele, din medii familiale și sociale diferite, astfel ca să se cunoască cu toții mai bine, să învețe și să  înțeleagă că Dumnezeu îi iubește la fel de mult pe toți, fiecare cu amabilitate trebuind să ne ajutăm pe drumul vieții și în credință, aceasta fiind atât o datorie creștină, cât și un privilegiu al credinciosului ortodox, fiindcă atunci când ajuți este binecuvântat atât cel în nevoie, cât și dăruitorul.

Peste tot copiii din Negrești au fost apreciați pentru educația lor, bunul simț dovedit, împreuna simțire manifestată la rândul lor față de alții mai defavorizați, chiar și ei împărțind cu alții care cereau ajutorul, considerând că dăruind din ceea ce au primit și ei faptele lor îl vor bucura pe Dumnezeu și pe cei care primesc darurile lor, așa cum s-au bucurat și ei când au primit.

Rămân la convingerea exprimată și în anii anteriori cu privire la faptul că programul „Burse pentru copii săraci din Moldova” inițiat în această zonă de către ÎnaltPreasfințitul Serafim, Mitropolitul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord, cu susținerea donatorilor și sponsorilor care au pe inimă să aducă bucurie în vieților copiilor din zona Negreștiului, este atât de vizibil un program social-religios manifestat prin harul dumnezeiesc care dovedește atât de clar că credincioșii ortodocși sunt gata de sacrificiu și dăruire, promovând credința în sufletul copiilor, atât primitorii fiind binecuvântați, cât și donatorii, astfel că și în al doilea deceniu de binecuvântări „uleiul binecuvântărilor” se revarsă parcă tot mai îmbelșugat, cu atât mai mult că donațiile nu s-au oprit, ci au tot continuat să vină an de an, toți donatorii simțind la rândul lor ajutorul dumnezeiesc pe care Dumnezeu are grijă să-l reîntoarcă asupra familiilor lor.

Doamne ajută!

Rusu Jenică, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.