Mitropolitul Serafim la sfințirea bisericii din Boholț

Știre preluată de pe site-ul Mitropoliei Ardealului

Biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din localitatea Boholț, județul Brașov, a fost resfințită în Duminica a 12-a după Rusalii. Slujba religioasă a fost oficiată de ÎPS Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, împreună cu ÎPS Serafim. Alături de cei doi arhierei s-au aflat pr. lect. univ. dr. Petru Pantiș de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” din Sibiu, protopopul de Făgăraș 2, Ion Tărcuță, parohul de la Boholț, Ioan Paroș, precum și alți slujitori ai sfintelor altare.

Sărbătoarea resfințirii bisericii din Boholț a fost evenimentul principal din cadrul manifestărilor organizate cu prilejul împlinirii a 700 de ani de la prima atestare documentară a satului din apropierea Făgărașului. Programul a cuprins la sfârșit de săptămână și alte evenimente, cum ar fi un simpozion pe teme istorice, inaugurarea monumentului de piatră cu simboluri ale satului și un program folcloric.

Resfințirea locașului de cult a încununat și eforturile depuse de comunitate în ultimii ani pentru restaurarea bisericii parohiale. Au fost efectuate numeroase lucrări la exterior și la interior, s-a refăcut Sfânta Masă afectate de umezeală și s-a împodobit biserica, toate cu sprijinul credincioșilor, al Primăriei comunei Beclean și al Consiliului Județean Brașov.

Credincioșii au îmbrăcat hainele de sărbătoare moștenite de la înaintașii lor și i-au primit pe oaspeți cu multă bucurie. Au fost prezenți la sărbătoare reprezentanți ai Guvernului, prefectul județului Brașov, Marian Rasaliu, președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea și alte oficialități.

După slujba de sfințire a fost oficiată Sfânta Liturghie pe o scenă amenajată în apropierea bisericii. Răspunsurile liturgice au fost date de grupul „Anatoly” din Brașov.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de IPS Mitropolit Serafim care și-a exprimat bucuria duhovnicească de a participa la o sărbătoare atât de importantă în satul natal, iar mai apoi a tâlcuit Evanghelia duminicii, a tânărului bogat.

„Nu a avea bogăție este păcat, ci a-ți lipi inima de bani, de pământ, de tot ceea ce ai. Poți să posezi lumea întreagă, dar dacă ești generos și ești liber față de bunurile avute, nu te osândește Dumnezeu. Trebuie să fim generoși, să împărțim săracilor și să oferim din bunurile pe care le avem”, a subliniat ierarhul.

Ajutor financiar pentru o familie din sat

La final, preotul paroh Ioan Paroș a fost hirotesit iconom. IPS Mitropolit Laurențiu a oferit apoi suma de 5000 de lei unei familii din Boholț care și-a pierdut locuința într-un incendiu și are mare nevoie de sprijin pentru a-și reconstrui casa. De asemenea, ierarhul a oferit acte de cinstire Adunării și Consiliului parohiale, Primăriei Beclean, președintelui Consiliului Județean, Adrian Veștea și mai multor binefăcători. IPS Mitropolit Laurențiu i-a felicitat pe toți credincioșii care s-au implicat în lucrările de renovare a locașului de cult.

Părintele paroh le-a mulțumit tuturor oaspeților participanți la sărbătoare satului și le-a oferit celor doi ierarhi câte o icoană. Părintele Ioan Paroș a oferit „Crucea Boholțeană” Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Laurențiu, cu recunoștință pentru binecuvântarea adusă peste comunitate.

Sărbătoarea s-a încheiat cu dezvelirea și sfințirea monumentului eroilor ridicat în curtea bisericii. Monumentul este o cruce de metal, confecționată în cadrul taberei de creație organizată în acest an în satul brașovean. Crucea a fost realizată de artista Mihaela Diaconu. Au participat la ceremonie militari și oficialități, iar la final au fost depuse coroane de flori și s-a organizat o paradă militară.