Mitropolitul Serafim și-a sărbătorit ocrotitorul duhovnicesc

Catedrala mitropolitană  s-a aflat în sărbătoare și în cea de-a doua zi după praznicul Tăierii împrejur a Domnului și sărbătoarea Sfântului Vasile cel Mare, când se face pomenirea Sfântului Serafim de Sarov, ocrotitorul duhovnicesc al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. Ca în fiecare an, clerici și credincioși din Nürnberg și din împrejurimi s-au adunat să sărbătorească în rugăciune, la Sfânta Liturghie, alături de Înaltpreasfinția Sa și de ceilalți doi ierarhi ai Mitropoliei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord și Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

În cuvântul de învățătură rostit înainte de împărtășirea credincioșilor, Preasfințitul Macarie a vorbit despre câteva din minunile petrecute în viața Sfântului Serafim de Sarov, cuviosul cu chip strălucitor,  care a rămas în Tradiția Bisericii cu expresia „scopul vieții creștine este dobândirea Duhului Sfânt” și cu salutul „Hristos a înviat, bucuria mea”. În viața sa ascetică, Sf. Serafim a avut o legătură deosebită cu Maica Domnului, care i-a fost mereu alături și l-a ajutat în momente de mare cumpănă.

La încheierea Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul i-a urat Mitropolitului Germaniei, în numele tuturor celor prezenți multă sănătate, ocrotire și ajutor de la Sf. Serafim, bucuria de a-i bucura pe cât mai mulți oameni și puterea de a răspândi lumii lumina Domnului Iisus Hristos. La rândul său, IPS Serafim a mulțumit tuturor pentru dragostea exprimată prin participarea numeroasă la sfânta slujbă și a îndemnat pe toți, clerici și credincioși, la asumarea autentică a credinței ortodoxe în viața de zi cu zi. Chiar dacă adeseori creștinilor de azi le este greu să se ridice la înălțimea idealurilor Sfintelor Scripturi, totuși modele de urmat în viața duhovnicească, precum Sfântul Serafim de Sarov, atestă posibilitatea reală a urcușului duhovnicesc la care sunt chemați toți cei care au devenit, prin Taina Botezului, membri ai Bisericii lui Hristos.

Toți cei prezenți au fost invitați să se bucure de agapa pregătită în sala parohială de maicile Mănăstirii „Sfinții Martiri Brâncoveni” de la Centrul Eparhial și credincioși ai parohiei „Sf. M. Mc. Dimitrie” din Nürnberg.

După încheierea agapei, cei trei ierarhi au participat la prima ședință a Sinodului Mitropolitan din anul 2024, prezidată de IPS Serafim, la care s-a discutat, pe lângă probleme de ordin administrativ, despre posibilitățile de impulsionare a vieții duhovnicești în parohiile românești prin cateheză, activitățile cu tinerii, cursuri de pastorație și duhovnicie pentru clerici ș.a.

Protos. Ioan Popoiu