Sărbătoarea Botezului Domnului la Catedrala din Nürnberg

Praznicul Botezului Domnului Iisus Hristos, când Biserica sărbătorește și „Teofania” sau „Dumnezeiasca Arătare”, a fost întâmpinat cu multă bucurie şi de către românii ortodocşi din Nürnberg și împrejurimi. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie şi a predicat în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa unei mulţimi de credincioşi.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Serafim a explicat importanța teologică a momentului Botezului Domnului, așa cum se relatează în Evanghelia sărbătorii (Matei 3, 13-17), precum mesajul pocăinței propovăduit de Sfântul Ioan Botezătorul, care anunța venirea Împărăției Cerurilor.

După predică, Înaltpreasfinția Sa a salutat prezența la slujbă a părintelui Dr. Prof. H.c. Jürgen Henkel, pastor evanghelic-luteran în orașul bavarez Selb, căruia i-a acordat Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”, „ca expresie a recunoștinței pentru angajamentul său neobosit în sprijinul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.  Încă de la începuturile Mitropoliei, Domnia Sa s-a angajat în promovarea bunelor relații ale acesteia cu Bisericile din Germania și în susținerea legăturilor cu reprezentanții autorităților din Germania, la nivel local și federal”. Părintele Henkel, care și-a susținut o teză de doctorat având ca temă viața și opera Părintelui Dumitru Stăniloae și care a condus mai mulți ani Academia Evanghelică „Transilvania” din Sibiu, promovează constant dialogul teologic și cultural prin intermediul Institutului Germano-Român „Ex fide lux” pentru Teologie, Știință, Cultură și Dialog” și prin publicarea a numeroase volume teologice în cadrul seriei de cărți „Biblioteca Teologică Germano-Română”, fiind inițiatorul principal al acestora. Dr. Jürgen Henkel a primit titlul de „Profesor honoris Causa” al Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca în anul 2017 și continuă să promoveze persoana și teologia părintelui Dumitru Stăniloae în țările de limbă germană, bine știut fiind faptul că în anul 2025, la împlinirea a 100 de ani de la înființarea Patriarhiei Română, Biserica îl va canoniza pe cunoscutul preot, teolog și profesor.

Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni” este cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, fiind instituit în 2012. Acesta se acordă persoanelor cu o implicare deosebită în viaţa Mitropoliei, precum clerici, teologi, arhitecți, oameni politici ș.a.

După rugăciunea amvonului, potrivit rânduielii soborul de slujitori a ieşit în procesiune la troița din curtea Mitropoliei unde IPS Serafim a săvârşit slujba specială de Sfințire a Apei sau „Agheasma Mare”, la care au participat câteva sute de credincioşi.

Agheasma Mare este luată de credincioşi de la biserici şi ţinută la loc de cinste în case. Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie – odovania praznicului.

A doua zi, duminică 7 ianuarie, de sărbătoarea Soborului Sfântului Prooroc și Înaintemergător Ioan, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia „Sf. Ioan Botezătorul” din Hanau, care și-a sărbătorit ocrotitorul.