Mitropolitul Serafim și-a sărbătorit ocrotitorul

La început de An Nou, Biserica îl sărbătorește pe unul dintre cei mai cunoscuți Sfinți recenți ai Rusiei și ai întregii Ortodoxii, pe Sfântul Serafim de Sarov. Această sărbătoare este una deosebită în Mitropolia noastră, având în vedere faptul că Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Serafim îl are ca ocrotitor.

 

Cu această ocazie, Părintele Mitropolit a săvârșit Sfânta Liturghie în catedrala mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de clerici ai Mitropoliei noastre. În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit și-a exprimat bucuria pentru prezența numeroasă la această sărbătoare. Ierarhul a evidențiat asceza extremă a acestui Sfânt, care, la un moment dat, aproape trei ani de zile a petrecut în rugăciune pe o piatră. Trecând prin multe suferințe, chiar și bătăi cumplite, Sfântul Serafim a ajuns pe culmile desăvârșirii, primind atât darul de a tămădui bolnavii și a cunoaște gândurile oamenilor, dar mai ales acela de a se face purtător de Duh Sfânt. Tocmai de aceea, fiecare persoană pe care o întâlnea îi provoca o nespusă bucurie, întâmpinându-o cu salutarea: „Hristos a înviat! Bucuria mea!”

Din partea slujitorilor, Părinte Athanasie Ulea de la Centrul Bisericesc din München a felicitat pe Părintele Mitropolit. Așa cum Sfântul Serafim a descoperit lui Motovilov lumina dumnezeiască, Mitropolitul Serafim descoperă și împărtășește mai departe lumina serafică prin păstorirea Sa.

Părintele Mitropolit a mulțumit celor prezenți și a citit un cuvânt al Părintelui Petroniu Tănase de la Sf. Munte Athos: M-am întâlnit cu părintele Stăniloae după ce ieșise din închisoare și, rugându-l să-mi dea un sfat duhovnicesc, mi-a spus următoarele: “Fii optimist. Roagă-te necontenit, lasă-te în voia lui Dumnezeu, mulțumește-I pentru toate. Nu te lega de nimic din cele vremelnice. Slujește pe aproapele tău cu toată dragostea și dăruirea; nu numai cât are nevoie, ci mai mult. Viața să-ți fie hotărâtă, fără compromisuri și confuzii, limpede. Crezul tău să-ți fie viu: viață, nu teorie. Nu pierde din vedere ținta spre care alergi; să nu ne înecăm în marea vieții”.

La final, fiecare dintre credincioși și-a felicitat personal pe Înaltpreasfințitul Părinte Serafim.