Cadouri pentru copii, de la credincioșii din Dresden

 

Apropierea sărbătorii Nașterii Domnului a mobilizat pe credincioșii Parohiei „Buna Vestire” din Dresden în împreuna-lucrare a faptelor bune, în folosul a două așezăminte din România care susțin copii defavorizați.

 

 La apelul părintelui paroh Sebastian Schipor, în decursul mai multor duminici, prin colecta pentru copii s-au strâns peste 2000 de euro, care au fost trimiși către Fundația „Pro Vita pentru copii născuți și nenăscuți” de la Valea Plopului, coordonată de părintele Nicolae Tănase și către Asociația „Glasul Vieții” de la Maternitatea Cuza Vodă din Iași, coordonată de părintele Damaschin.

Pe lângă colecta de bani, numeroase pachete conținând haine, jucării, scutece pentru copii și alte produse de consum au fost trimise către cele două instituții caritabile, transportul fiind asigurat în mod gratuit de compania Romfour.