Moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu, aduse în dar Parohiei Hamburg-Harburg

Parohia ortodoxă română din Hamburg-Harburg, Germania, cu hramul „Sfinții Martiri Brâncoveni” și „Sfântul Ansgar”, păstorită de părintele paroh Alexandru Cărbunescu, a organizat în perioada 27-29 august mai multe evenimente duhovnicești prilejuite de primirea unui fragment din moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu de la Biserica „Sfântul Gheorghe”-Nou din București.

Cinstitul odor, încastrat în icoana sfântului voievod martir, a fost adus în comunitatea românească din Germania, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, de către părintele Emil Nedelea Cărămizaru, preot paroh la ctitoria brâncovenească din centrul capitalei României. De asemenea, părintele paroh a adus, spre a spori bucuria prăznuirii, și mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nicolae, aflată în patrimoniul sacru al bisericii bucureștene.

Moaștele celor doi sfinți au fost întâmpinate la biserica parohiei românești din Hamburg-Harburg vineri, 27 august. După acest moment a urmat slujba Sfântului Maslu, iar la final părintele Emil Nedelea Cărămizaru a susținut con­fe­­rința duhovnicească cu tema „Sfin­ții Brâncoveni, modele de credință pentru noi și neam”. „Mâna dreaptă a Sfântului Nicolae a mai părăsit o dată România, când a fost purtată în pelerinaj în Statele Unite ale Americii; acum sunt readuse în Europa după 421 de ani de când au fost purtate de la Bari de către un cleric trimis de Mihai Viteazul. Și putem spune că mâna Sfântului Nicolae nu a fost «goală», ci a luat și un fragment din moaștele Sfântului Cons­tantin Brâncoveanu, ei fiind împreună-lucrători în biserica Sfântului Gheorghe din București. Acest pelerinaj nu este întâmplător, pentru că dacă sfinții nu vor să meargă într-un loc, nu merg. Ei sunt cei care ne poartă pe noi, și nu noi îi purtăm pe ei”, a spus preotul Emil Nedelea Cărămizaru.

Duminică, credincioșii din comunitate și din alte parohii din Germania au participat la Sfânta Liturghie. Icoana cu un fragment din moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu va rămâne permanent la parohia românească din Germania, spre bucuria și sporirea evlaviei credincioșilor ortodocși. La finalul Sfintei Liturghii din Duminica a 10-a după Rusalii, părintele Emil Nedelea Cărămizaru a transmis mulţumiri Preafericitului Părinte Patriarh Daniel şi Înaltpreasfinţitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, pentru binecuvântarea acordată desfăşurării acestui pelerinaj duhovnicesc cu moaştele Sfântului Ierarh Nicolae şi ale Sfântului Domnitor Martir Constantin Brâncoveanu, de la Biserica „Sfântul Gheorghe”-Nou din Bucureşti la Parohia „Sfinții Martiri Brâncoveni” și „Sfântul Ansgar” din Hamburg-Harburg.

Articol de Marius Nedelcu, publicat în Ziarul Lumina, 28.08.2021