Mitropolitul Serafim și pelerini români din Diaspora, în vizită la Putna

Miercuri, 1 septembrie 2021, la Începutul anului bisericesc, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a slujit la Mănăstirea Putna, fiind însoțit de un grup de pelerini români din Germania, Austria, Statele Unite și România.

În cuvântul rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a transmis următoarele gânduri:
„Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru că ne-a călăuzit spre această sfântă mănăstire. Mihai Eminescu, cel mai mare poet al nostru, cel care a spus despre Biserica Ortodoxă că este «Maica Neamului Românesc», a numit Mănăstirea Putna «Ierusalimul Neamului Românesc». Știți cu toții că, în urmă cu 150 de ani, aici la Mănăstirea Putna, a avut loc Primul Congres al Studențimii Române, organizat de tineri studioși tocmai de la Viena.
După cum știm cu toții, după 1990, din această Românie Mare, între timp ciuntită, împuținată, au plecat foarte mulți români în străinătate. Se pare că sunt șapte milioane de români plecați în străinătate. Aceste șapte milioane de români sunt oameni muncitori, oameni învățați, tineri care s-au dus să muncească în alte părți ale lumii, să câștige un trai mai bun, deși eu spun mereu ceea ce spune și poporul: «Fie pâinea cât de rea, tot mai bună-i în țara ta».
În anul 2000 am făcut un drum în Australia, fiind chemat acolo la o Universitate pentru o conferință duhovnicească, iar acolo, la Melbourne, am întâlnit o credincioasă de prin Maramureș care mi-a spus: «Părinte, dumneavoastră sunteți în Europa și simțiți dorul de țară în sufletul dumneavoastră, ca orice om plecat de acasă. Noi simțim dorul de țară până în oasele noastre. Ne-a intrat dorul de țară până în oase. Iar când mă apucă acest dor, țip, plâng și dau telefon celor de acasă și numai așa mă astâmpăr pentru un moment, așteptând să mă întorc cu totul acasă»”.
După Sfânta Liturghie s-a săvârșit slujba de Te Deum cu prilejul Începutul anului nou bisericesc.
Pelerinii au donat pentru mănăstire un set de acoperăminte pentru Sfintele Vase. La rândul său, Părintele Stareț a oferit Înaltpreasfințitului Părinte Serafim albumul aniversar și medalia comemorativă ale „Serbării de la Putna – 150. Continuitatea unui ideal”.
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și pelerinii care îl însoțesc vor continua pelerinajul în zilele următoare la celelalte mănăstiri din Bucovina.

Articol și fotografii preluate de pe pagina Facebook a Mănăstirii Putna.