Moaștele Sfântului Ierarh Dionisie Erhan, la Frankfurt

La invitația Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, părintele Gabriel-Andrei Gherasă, consilier la sectorul Patrimoniu al Mitropoliei Basarabiei, a început un pelerinaj prin Mitropolia Germaniei cu moaștele Sfântului Dionisie Erhan. Acestea au ajuns sâmbătă, 11 martie, la Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu” din Frankfurt pe Main, unde au fost întâmpinate de Părintele Paroh Mircea Deac și alți clerici români din eparhia Germaniei.

Cu această ocazie, a fost oficiată Taina Sfântului Maslu, iar Parohia din partea de vest a metropolei de pe Main a primit în dar o părticică din moaștele sfântului, care va fi păstrată într-o raclă, spre închinare, în biserică.

„Deși este un sfânt nou, sunt deja destule mărturii despre minunile făcute celor ce se roagă cu credință în Domnul și cer mijlocirea Sfântului Dionisie”, transmite părintele paroh Mircea Deac pe pagina de Facebook a parohiei.
Sfântul Dionisie Erhan este un sfânt recent, fost Episcop al Cetății Albe și Ismailului, canonizat de Sfântul Sinod în anul 2018, anul Centenar al Marii Uniri. Sfintele Sale moaște se află la Mănăstirea Suruceni din Republica Moldova.