Moment istoric la Passau și dar duhovnicesc pentru Parohia Ortodoxă Română „Buna Vestire” din München

La solicitarea Părintelui Alexandru Nan, paroh al Parohiei „Buna Vestire” din München și Protopop al Bavariei de Sud și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Serafim, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei a aprobat acordarea unui veșmânt al Sfintei Parascheva mai sus numitei parohii. În ziua pomenirii Sf. Parascheva, veșmântul a fost pus spre venerare la Passau, unde ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie și a pus piatra de temelie pentru o nouă biserică. La sfârșitul slujbei, pr. Alexandru Nan, parohul parohiei müncheneze, a intrat în posesia veșmântului Sfintei Parascheva, darul duhovnicesc pentru întreaga comunitate românească din capitala Bavariei.

Evlavia față de cea mai populară sfântă cu moaște pe teritoriul României, prezentă la românii proveniți din toate provinciile României, membrii ai Parohiei Ortodoxe Române “Buna Vestire” din München, l-a determinat pe pr. Alexandru Nan să solicite Mitropoliei Moldovei, având acordul Consiliului parohial, un veșmânt al Sfintei Parascheva pentru parohia mai sus numită.

Într-o adresă din luna iulie 2023, Mitropolitul Teofan comunica pr. Alexandru Nan aprobarea acordării unui veșmânt pentru biserica construită în stil maramureșean din München. Veșmântul a fost preluat chiar de către Mitropolitul Serafim în timpul vizitelor făcute, în luna august, copiilor care beneficiază de proiectul „Burse pentru copii săraci” al Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord, desfășurat în județele Botoșani și Vaslui.

Sâmbătă, 14 octombrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, împreună cu Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord și înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit Sf. Liturghie în localitatea Passau-Vilshofen. În cuvântul de învățătură rostit la momentul îndătinat, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a evidențiat evlavia poporului român, dar și a altor națiuni ortodoxe, pentru Sfânta Cuvioasă de la Iași.

La sfârșitul Sfintei Liturghii a fost aşezată piatra de temelie pentru o nouă biserică românească în această localitate. La acest moment istoric au participat numeroși credin­cioși, dar și reprezen­tanți ai statului român și ai celui german. În cadrul cuvântului rostit cu acest prilej, Mitropolitul Serafim a subliniat importanța dobândirii sau construirii locașurilor de cult proprii, în care se pot săvârși slujbele noastre după toate rânduielile tipiconale. El a menționat și faptul că, numai 25 de parohii, din cele aproape 200 existente pe teritoriul Germaniei, dețin biserică proprie.

La sfârșitul slujbei a fost pus spre închinare și veșmântul Sf. Parascheva, destinat Parohiei „Buna Vestire” din München. Acesta a fost preluat apoi de pr. prot. Alexandru Nan și dus la München, spre bucuria credincioșilor, care doresc în acest fel să se „întâlnească” cu Sfânta, cea care-i ocrotește nu numai pe credincioșii Moldovei, ci pe toți românii și ortodocșii care o cinstesc pe suprafața întregului pământesc. Veșmântul va fi apoi așezat spre închinare permanentă în biserica parohială, într-o raclă de lemn, care este momentan în curs de confecționare.

„Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi”!

A consemnat pr. prot. dr. Alexandru Nan