Momente de bucurie duhovniceasca în parohia de la poalele Zugspitzului

Sâmbăta,  13 aprilie  2024,  membrii Parohiei Ortodoxe Române „Sfinții Ierarhi Nicolae și Corbinian” din Garmisch-Partenkirchen au trăit momente de bucurie, adunându-se spre a se ruga pentru ei,   pentru cei dragi ai lor, dar și pentru toți cei aflați în suferință.

Din soborul de preoți care au slujit la Taina Sf Maslu au făcut parte P. C. Părinte Dr. Alexandru Nan,  protopop al Bavariei de Sud, care de la înființarea parohiei,  de 5 ani de zile,  ne este alături si ne ghidează pașii spre creștere duhovnicească,  Pr. Simion Toc, de la Parohia Miesbach și Părintele paroh Dumitru Aman.

După terminarea Sfântului Maslu, seară a continuat cu o conferință susținută de teologul și apologetul Danion Vasile  cu tema: „Problemele familiei creștine”. Bucuria a fost cu atât mai mare, cu cât  domnul Danion Vasile a adus cu sine spre închinare părticele din moaștele Sfinților închisorilor,  o icoană a Maicii Domnului, care a aparținut unei mărturisitoare în temnițele comuniste,  cât și crucea de binecuvântare ce a aparținut Părintelui Iustin Pârvu, mare duhovnic român care a trecut prin temnițele comuniste și apoi a trăit în Mănăstirea Petru Vodă.

Conferința a fost urmata de o agapă la  care au participat toți cei prezenți și unde s-au continuat discuțiile pe tema familiei.

Mulțumim tuturor celor care și-au rupt din timpul lor liber spre a se implica în buna organizare și desfășurare a acestei seri.

A consemnat pr. paroh Dumitru Aman