Conferințe duhovnicești în Münster, Dortmund și Osnabrück

La sfârșitul săptămânii a patra din Postul Mare au avut loc mai mult conferințe duhovnicești în parohiile din Münster, Dortmund și Osnabrück.

Vineri seara, după săvârșirea Sfântului Maslu în sobor de preoți și diaconi la Parohia Sf. Ierarh Spiridon și Sf. Petronela din Μünster, Părintele Athanasie Ulea, medic psihiatru și psihoterapeut, a ținut un cuvânt de învățătură despre principiile de vindecare în viața duhovnicească, în care a vorbit despre rolul ascezei sau exercițiilor spirituale în sănătatea fizică, psihică și duhovnicească. Printre altele, Părintele Ieromonah a spus că „așa cum publicitatea ne face să ni se pară că oferă soluții pentru nevoi sau dorințe pe care de fapt nu le avem, tot la fel diavolul creează impulsuri, nevoi sau dorințe imaginare, care de fapt nu aparțin persoanei umane! Țelul ascezei este de a câștiga timp de reflexie, pentru a cugeta și apoi a decide dacă gândul, sentimentul sau trăirea primită sunt reale, normale și necesare, acceptându-te doar pe acestea și punându-le în lucrare, pe celelalte ignorându-le ca ispită a diavolului”. Tot în parohia păstorită de Părintele Dimitrie Ursache s-a săvârșit sâmbătă dimineața Sfânta Liturghie urmată de pomenirea celor adormiți.

Sâmbătă seara, Părintele Athanasie a vizitat parohia Sf. Dimitrie cel Nou din Dortmund. După săvârșirea Vecerniei împreună cu Părintele Dr. Ispas Ruja, Protopopul Renaniei de Nord, a urmat cuvântul de învățătură cu privire la dezvoltarea și creșterea duhovnicească a copiilor și adolescenților. Nevoile esențiale ale copilului sunt acelea de a fi văzut (auzit, înțeles), de a fi alinat și de a fi în siguranță. Părinții trebuie să fie sensibili la aceste nevoi ale copilului, pentru a i le putea satisface. Atingându-se și punctul cu privire la importanța consecințelor pozitive și negative în educația copiilor, acestea trebuie să fie „echilibrate, realiste și explicate”. Dacă o pedeapsă este exagerată, ea va fi luată ca o particularitate de moment a adultului, copilul fiind debusolat și continuând în ascuns aceleași obișnuințe negative.

În Duminica a 4-a din Postul Mare, când Biserica Ortodoxă îl cinstește pe Sfântul Cuvios Ioan Scărarul, părintele Athanasie s-a aflat în mijlocul credincioșilor Parohiei Sf. Teodosie de la Brazi din Osnabrück. Ne-am bucurat cu toții de slujba în sobor și de cuvântul de învățătură al părintelui referitor la pericopa din Evanghelia de la Marcu despre vindecarea fiului lunatic săvârșită de Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Subliniind cât sunt  de importante și strâns legate postul și rugăciunea în lupta cu puterile celui rău, părintele Athanasie a precizat că de fapt lupta nu este împotriva celui rău, care ne poate distruge într-o clipă, dacă Dumnezeu ar permite, ci lupta este pentru primirea și unirea cu Dumnezeu. El explicat că „prin post și rugăciune renunți la impulsurile din interiorul trupului și te concentrezi pe dorințele aparent exterioare de la Dumnezeu, duhovnicești. Astfel vei face mai ușor loc lui Dumnezeu și aproapelui în inima ta, vei fi mai sensibil la nevoia celuilalt. În final vei descoperi că nevoie duhovnicești inițial exterioare, sunt de fapt cele mai intime dorințe și nevoi ale ființei tale”. Dacă „postul produce o stare de lipsă, Dumnezeu umplând golul apărut, rugăciunea reprezintă descentrarea sinelui, Dumnezeu devenind epicentrul persoanei”. Sfânta Liturghie a continuat cu momentul împărtășirii credincioșilor care s-au pregătit prin post, rugăciune și Taina Spovedaniei, precum și slujba parastasului după rugăciunea din spatele amvonului. După otpustul slujbei, Părintele Athanasie a susținut cuvântul cu tema „Boala psihică și boala duhovnicească – prevenirea și tratarea suferințelor sufletești”, răspunzând credincioșilor la întrebările adresate. Ziua de duminica s-a încheiat cu o mică agapa, bucurându-ne unii de alții și mulțumindu-i lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat pr. Bogdan Ilie