Moșii de iarnă în localitatea bavareză Wolfratshausen

Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei a organizat sâmbătă, 22 februarie 2020, a doua slujbă în localitatea Wolfratshausen din landul Bavaria. Din încredințarea și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, pr. prot. dr. Alexandru Nan a săvârșit slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos și slujba Parastasului în biserica evanghelică „Sf. Mihail” din Wolfratshausen. La slujbă au luat parte peste 40 de credincioși, adulți și copii.

Din dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei, Înalpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a îndemnat protopopii celor șase Protopopiate ale Germaniei, printr-o adresă din data de 3 februarie 2017, să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii, datorită numărului mare de români veniți în această țară în ultimii ani. Acest îndemn a fost reluat atât la Adunarile eparhiale, cât și la toate ședințele administrative ale celor 6 protopopiate.
Numai în landul Bavaria numărul românilor a crescut foarte mult în ultimii ani, conform statisticilor puse la dispoziție de către Institutul German de Statistică. De fapt, în landurile Bavaria și Baden-Württenberg se găsesc aproape jumătate din cei peste un milion de români stabiliți pe teritoriul Germaniei.
După demersurile necesare, pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină biserica evanghelică „Sf. Mihail” din Wolfratshausen, prin bunăvoința pr. Florian Gruber, parohul comunității evanghelice din această localitate, săvârșind prima slujbă pe data de 22 decembrie 2019.
Sâmbătă, 22 februarie 2020, pr. Alexandru a săvârșit sluja Acatistului Mântuitorului în biserica mai sus amintită. La sfârșitul slujbei pr. Alexandru le-a vorbit celor prezenți despre perioada specială în care ne aflăm, a Triodului, o școală a pocăinței la care suntem chemați în urcușul nostru duhovnicesc spre Sfintele Paști. De asemenea, pr. prot. Alexandru Nan s-a referit la temeiurile rugăciunilor pentru cei adormiți, la iubirea care este mai tare decât moartea și la întâlnirea noastră cu cei trecuți în celălalt plan al existenței, în Hristos, Domnul nostru, Cel Care a biruit moartea. A fost săvârșită apoi slujba Parastasului pentru toți cei adormiți, urmând și o mică agapă într-o sală aferentă bisericii.
Credincioșii prezenți, veniți în special din localitățile Wolfratshausen, Geretsried și Bad Tölz, s-au bucurat nespus de această a doua slujbă, de posibilitatea de a se îngriji de cei adormiți și de faptul că Biserica Mamă își caută fiii împrăștiați prin lume, pentru a le oferi hrana duhovnicească și a-i conduce pe calea mântuirii.

A consemnat Pr. prot. dr. Alexandru Nan