„Noaptea Lungă a Bisericilor” la Stegersbach (Austria)

Parohia ortodoxă „Sf. Mărturisitori Ardeleni” și „Sf. Paisie Aghioritul” din Oberwart/Stegersbach a participat în premieră la evenimentul „Noaptea Lungă a Bisericilor” (Lange Nacht der Kirchen) vineri, 2 iunie 2023.
Vizitatorilor, în cea mai mare parte credincioși catolici ce au fost însoțiți de preotul Thorsten Carich, li s-au prezentat informații despre istoricul Bisericii Ortodoxe în general și al Bisericii Ortodoxe Române în special, amănunte cu privire la Tainele, slujbele, icoanele precum și viață duhovnicească în Biserica Ortodoxă.
După această prezentare a urmat Slujba Vecerniei, săvârșită în cea mai mare parte în limba germană, precum și Slujba Acatistului „Acoperământul Maicii Domnului” integral în limba germană.
Biserica catolică „Sf. Egidius” în care se săvârșesc momentan slujbele parohiei ortodoxe românești, a început să fie foarte rar utilizată începând cu anul 1974, când a fost dată în folosință biserica nouă, aflată în imediată vecinătate. Începând di mai 2021, parohia ortodoxă română a primit dreptul de a folosi și înfrumuseța această biserica, în prezent lucrându-se pentru finalizarea iconostasului. Pentru mulți dintre oaspeții catolici ai acestui eveniment, participarea a avut o încărcătură suplimentară, biserica „Sf. Egidius” fiind însăși biserica copilăriei lor, după cum cu emoție au mărturisit.
La final, vizitatorii au primit cu bucurie iconițe ortodoxe, și-au satisfăcut curiozitatea gustând din prescura și vinul liturgic și s-au bucurat de un dialog destins cu credincioșii parohiei.

Pr. Gabriel Silvestru Peltea, Oberwart