Nordrhein-Westfalen, al cincilea land german în care Mitropolia este în mod oficial „Corporație de drept public”

La 3 martie 2015, Landul Nordrhein-Westfalen a devenit al cincilea land german care a recunoscut oficial statutul de Corporație de drept public pentru Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, aceasta fiind cea mai înaltă formă de recunoaștere a importanței unui cult religios pentru viața socială, culturală și religioasă din Germania. O corporație de drept public beneficiază de anumite privilegii, precum organizarea după reguli proprii, posibilitatea de a înființa sau desființa instituții adiacente, folosirea limbii proprii în cult și acte oficiale, precum și aplicarea regulilor proprii în ceea ce privește construcția de lăcașuri de cult sau alte monumente.

 În urma demersurilor repetate ale Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim adresate autorităților din Nordrhein-Westfalen, în luna martie 2015 Guvernul acestui land, prin doamna prim-ministru Hannelore Kraft, a acordat Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord statutul de Corporație de drept public (Körperschaft des öffentlichen Rechts). Până acum, acest statut fusese recunoscut în Bavaria (2006), iar în anii următori landurile Baden-Württemberg, Hessen și Saarland au acordat „a doua recunoaștere”, potrivit legilor federale ale Germaniei. Demersuri similare de recunoaștere sunt în derulare și în alte landuri.

În motivarea recunoașterii drepturilor de Corporație de drept public de către Guvernul și Parlamentul din Nordrhein-Westfalen (pe care o puteți descărca de aici) se menționează faptul că la 31 decembrie 2013 erau înregistrați în acest land 49.000 de români, la care se adaugă alte 21.679 persoane de origine română, care au primit cetățenia germană între 1987-2013, îndeplinindu-se necesitatea de a fi depășit numărul minim de 0,1% din populația totală a landului.

Onoarea de care se bucură Mitropolia în cel mai populat land din Germania este și o recunoaștere oficială a vieții religioase intense în cele 12 parohii (Düsseldorf, Köln, Bonn, Essen, Dortmund, Duisburg, Aachen, Siegen, Gummersbach, Leverkusen, Bielefeld, Mönchengladbach) și o filie (Münster) ale protopopiatului din Nordrhein-Westfalen, constând în slujbe regulate, precum și activitate socială (activități cu tinerii, asistență acordată bolnavilor și celor din închisori).

Ierod. Ioan Popoiu