Premiul pentru integrare, acordat Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Ier. Nicolae” din Offenbach

Prot. Ștefan Anghel

În seara zilei de 24 martie 2015, în localul Primăriei s-a desfăşurat ceremonia de decernare a Premiului anual pentru „servicii deosebite în integrarea cetăţenilor străini în oraşul Offenbach”. La manifestare au participat autorităţi locale şi regionale, precum şi personalităţi ale vieţii publice şi bisericeşti. De asemenea au fost prezenţi IPS Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă şi Consulul General al României la Bonn, Excelența Sa D-l. Mihai Botorog.

 

Cei aproape 200 de participanţi au putut aprecia,din luările de cuvânt şi din proiecţia prezentată de Pr. Ştefan Anghel, rolul pe care Comunitatea românească din Offenbach-Frankfurt pe Main şi-a asumat-o încă de la înfiinţare,în urmă cu 40 de ani.
Numărul în creştere al lucrătorilor români, veniţi în ultimii ani, a deschis perpectiva unui parteneriat între comunitate şi administraţia comunală, având ca rezultantă integrarea cât mai rapidă a migranţilor în mediul în care trăiesc şi lucrează, urmând cursuri de limba germană şi orientare, organizate în spaţiul Parohiei ortodoxe Sf. Nicolae din Offenbach.
Diploma de apreciere înmânată de D-l. Stephan Färber, din partea oraşului, deschide o nouă perspectiva de recunoaştere şi afirmare publică a Bisericii noastre prin comunitatea locală. Au fost de față, de asemenea, reprezentanți ai presei locale, a căror relatare o puteți citi aici. De asemenea, Ambasada României la Berlin, prin intermediul Doamnei Adriana Stănescu, însărcinat cu afaceri, a transmis o scrisoare de apreciere a activităților Parohiei și comunității românești din Rhein-Main.

A doua zi, de Sărbătoarea Bunei Vestiri, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sf. Ier. Nicolae” din Offenbach, ținând cuvânt de învățătură credincioșilor ortodocși prezenți la acest mare praznic.