Noutăți de la șantierul celei de-a treia biserici românești din Viena

Lucrările la șantierul viitoarei biserici românești „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena se află într-un stadiu avansat: în 19 mai părintele Emanuel Nuțu a publicat un album de fotografii realizate după înlăturarea schelei interioare, prin intermediul cărora poate fi admirată frumusețea arhitecturii bisericii construite în stil moldovenesc.

Părintele notează pe pagina Facebook a bisericii: „Priviți și va bucurați, pentru ca este a dumneavoastră, a celor care ați făcut posibil, prin multă jertfa, ca un plan de pe o foaie sa devină o realitate mângâietoare a sufletelor. Mulțumim minunaților arhitecți, care au adus turnul moldovenesc in inima Vienei, firmei Concelex pentru realizarea fără cusur a acestei lucrări și tuturor celor implicați in orice fel in acest proiect de suflet”.

Pe șantierul bisericii lucrează și voluntari din parohie (în subsolul construcției). Alături de biserică, în toamna anului trecut s-a dat în folosință un bloc de apartamente închiriate unor familii de români.

Mai multe fotografii, aici.