O nouă parohie românească în Gleisdorf, Austria

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, la Gleisdorf (în apropiere de Graz, Austria), în ziua de duminică 20 ianuarie a avut loc prima Sfântă Liturghie pentru nou-înființata parohie cu hramurile „Sf. Ier. Iosif de la Partoș și Ruprecht de Salzburg”, slujba fiind săvârșită de PC Pr. Cătălin Horvath.

Ca și în alte părți din Austria, numărul românilor stabiliți în landul Steiermark și în Graz a crescut semnificativ în ultimii ani. La cererea credincioșilor din Gleisdorf, un mic orășel din districtul Weiz, situat la aprox. 30 km est de Graz, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a delegat pe părintele Cătălin Horvath să organizeze o nouă comunitate parohială pentru regiunea situată la est de cumoscutul oraș universitar austriac. Noua comunitate are ca ocrotitori doi sfinți ierarhi: unul român – Sf. Ier. Iosif cel Nou de la Partoș, Mitropolitul Timișoarei (cu dată de prăznuire la 15 septembrie) și al doilea, de neam germanic – Sf. Ier. Ruprecht, episcopul Salzburgului (+710, cu dată de prăznuire 24 septembrie).

Prima Sfântă Liturghie la Gleisdorf a avut loc duminică, 20 ianuarie, în prezența a mai bine de 130 de credincioși, în biserica „Mariä Reinigung”, Grazer Str.  11, 8200 Gleisdorf, oferită în folosință comunității românești de către parohia romano-catolică din oraș. Slujbele vor avea loc în noua parohie în primele trei duminici din lună, urmând ca din luna februarie, în ultima duminică din lună să se săvârșească Sf. Liturghie în viitoarea comunitate din Kapfenberg/Bruck an der Mur, care se va organiza pentru românii din regiunea situată la NV de Graz.
Hirotonie întru preot, 21.10.2018

Părintele Cătălin Horvath s-a născut în 1987 în Alba Iulia, fiind hirotonit de către ÎPS Serafim ca diacon al parohiei din Graz în 2017. Hirotonia sa întru preot (foto alăturată) a avut loc în 21 octombrie 2018. Părintele Cătălin este căsătorit și tată a doi copii.

Mai multe informații cu privire la programul slujbelor, date de contact ș.a. pot fi găsite pe pagina de internet a parohiei, la www.gleisdorf-orthodox.at.

 La începutul anului 2018, în districtul Weiz locuiau oficial 1626 de români, iar în alte districte din SV landului Steiermark și din sudul landului Burgenland erau înregistrate alte 2345 persoane cu cetățenie română.