O părticică din Sfânta Cruce, venerată de credincioșii ortodocși din Ulm

 În duminica a treia din Postul Mare, închinată Sfintei Cruci, credincioșii ortodocși de diferite naționalități din Ulm și împrejurimi au avut în premieră ocazia să se închine unei bucăți din Crucea pe care a fost răstignit Mântuitorul nostru Iisus Hristos, păstrată în biserica Sf. Martin a vechii mănăstiri catolice din cartierul Wiblingen.

 Prețioasa relicvă se păstrează de 919 de ani în biserica catolică „Sf. Martin” a fostei mănăstiri din Ulm-Wiblingen, fiind adusă de la Ierusalim de catre întemeietorii acesteia, Hartmann și Otto von Kirchberg, în 1099 după participarea la una dintre cruciade.

 Prin amabilitatea decanului catolic din Ulm, părintele Ulrich Kloos, gazda comunității ortodoxe române din acest oraș, s-a putut oficia o slujbă ortodoxă la care au participat preoții comunităților: română, rusă, ucraineană și siriană, în prezența unui număr mare de credincioși, majoritatea membri ai parohiei românești „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din orașul de la Dunăre.

 Punctul central al festivității a fost posibilitatea dată tuturor celor prezenți de a se atinge și a săruta prețiosul odor, mulțumind și slăvind pe Hristos Dumnezeu, Cel ce ne-a învrednicit unei asemenea bucurii departe de meleaguri ortodoxe.

 În așteptarea marelui praznic al Învierii Domnului, ne răsună în inimi cântarea: „Crucii Tale ne închinăm Hristoase, si sfântă Învierea Ta o lăudăm și o slăvim!

 Pr.Sebastian Suciu – Ulm