Ordinul „Sf. Martiri Brâncoveni” acordat la Viena

Petre Simion, Viena

Duminică, 5 iulie 2015, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a poposit la Biserica Sf. Antonie din Viena, unde a slujit Sf. Liturghie înconjurat de preoții români din capitala Austriei, alături de care s-au rugat numeroși români ortodocși de aici și din împrejurimi.

 

În cadrul predicii, Mitropolitul Serafim a vorbit despre Evanghelia zilei (Vindecarea celor doi demonizaţi din Gadara, Mt 8, 28-34), subliniind faptul că demonii nu mai au asupra creştinului aceeaşi forţă pe care o aveau asupra oamenilor înainte de venirea Mântuitorului Iisus Hristos, cu condiţia ca cei botezaţi să trăiască şi să-şi asume într-adevăr viaţa dăruită de Hristos prin Sfintele Taine. De asemenea, el a subliniat eforturile depuse de pr. prof. dr. Ioan Moga alături de preoteasa şi credincioşii de la Biserica Sf. Antonie la amenajarea Bisericii (monument istoric) şi la renovarea imobilului parohial, îndemnând oamenii să sprijine acest proiect pastoral-misionar.

La finalul Sf. Liturghii, în semn de recunoştinţă faţă de ajutorul nepreţuit dat de pr. Martin Rupprecht (protopop romano-catolic pentru sectorul 15 din Viena) la procurarea Bisericii şi a imobilului parohial, Înaltpreasfinția Sa i-a acordat acestuia cel mai înalt ordin al Mitropoliei, şi anume Crucea Sfinţilor Martiri Brâncoveni. Pr. prof. dr. Ioan Moga a susţinut o laudatio pentru pr. Rupprecht, arătând faptul că acesta a reuşit, prin strădania sa, să dărâme multe ziduri de neîncredere, pentru ca Biserica Sf. Antonie (120 de ani vechime) să ajungă într-un mod cu adevărat frăţesc în proprietatea Bisericii Ortodoxe Române. De asemenea, el a subliniat faptul că, deşi trăim în Europa vremuri de pace interreligioasă, din păcate încă există pe glob mulţi creştini persecutaţi pentru credinţa lor. PC pr. prof. dr. Nicolae Dura, vicar administrativ, a citit descrierea vieţii Sf. Constantin Brâncoveanu, ocrotitorul Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

La final, după acest act de recunoştinţă, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, a binecuvântat credincioşii prezenţi, dorindu-le putere în credinţă.