Paraclisul Centrului Social-Misionar din Cojocna, sfințit de Mitropoliții Andrei și Serafim

Sâmbătă, 3 septembrie 2022, ÎPS Părinte Mitropolit Andrei al Clujului împreună cu  ÎPS Părinte Mitropolit  Serafim al Germaniei au binecuvântat Centrul Social-Misionar „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Cojocna, județul Cluj, și au târnosit paraclisul Centrului. 

De la ora 8:30, cei doi ierarhi au săvârșit slujba de târnosire a paraclisului, cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”. Lăcașul de rugăciune a fost binecuvântat prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul și Marele Mir, iar în piciorul Sfintei Mese au fost așezate moaște de mucenici.

În continuare, de la ora 10:00, pe un podium special amenajat în curtea centrului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei și Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim au oficiat Sfânta Liturghie, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi. Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Cluj I – preotul Dan Hognogi, secretarul de cabinet al Mitropolitului Serafim – arhidiaconul Dumitru Dura, preotul paroh Georgel Rednic, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Părintele Mitropolit Serafim a rostit un cuvânt de învățătură, în cadrul căruia a vorbit despre importanța rugăciunii în viața creștinului.

Răspunsurile liturgice au fost date de Cvartetul Synavlia, compus din studenți de la Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, dirijat de Roxana Chicidea.

La finalul Liturghiei, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a adresat celor prezenți un gând duhovnicesc, felicitându-i pe toți cei care pun în practică faptele milei creștine și s-au implicat în edificarea paraclisului și a centrului social-misionar.

Pentru întreaga activitate administrativă și pastoral-misionară, Părintele Mitropolit Andrei i-a acordat parohului Georgel Rednic „Crucea Transilvană” pentru clerici, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului. De asemenea, „Crucea Transilvană” pentru mireni a fost conferită doamnei preotese Natalia Viorela Rednic și Asociației „Vereinigte Aktion für Rumänien” din Germania; Asociației germane „Rumanische Hilfe Postdam” i-a fost oferit Ordinul „Episcop Nicolae Ivan”; părintele Florin Ignat, preot misionar și asistent social al Protopopiatului Cluj I a primit „Gramata Mitropolitană, însoțită de Sfânta Scriptură, cartea de căpătâi a fiecărui creștin”, domnii Ovidiu Tomoiagă și Flaviu Bojan au primit Ordinul „Mihai Vodă” pentru mireni, iar domnul Adrian Sztoika a fost distins cu Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”. Totodată, diplome de aleasă cinstire au primit și alți binefăcători, iar toți copiii prezenți au primit cărți duhovnicești din partea ierarhului.

La rându-i, părintele paroh Georgel Rednic a mulțumit ierarhilor, oficialităților, celor prezenți și tuturor celor ce au ajutat la edificarea centrului social-misionar.

La slujbă au participat numeroși credincioși, autorități locale și centrale, în frunte cu fostul președinte al României, Emil Constantinescu, care, la finalul slujbei, a rostit o alocuțiune.

Articol și imagini de Dragoș Echim, Radio Renașterea.