Parohia Würzburg a oferit 50 de ghiozdane copiilor din două parohii constănțene

Duminică 4 septembrie, la parohiile „Nașterea Maicii Domnului” din Murfatlar și „Sfântul Gheorghe” din Viișoara s-a desfășurat proiectul social filantropic „Ghiozdanul plin cu dragoste”, inițiat de către Arhiepiscopia Tomisului în parteneriat cu Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg.

Aflat în vizită în cele două parohii din apropierea Constanței, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a oferit cincizeci de ghiozdane echipate cu rechizite copiilor cu posibilități financiare reduse. Ghiozdanele au fost achiziționate cu sprijinul enoriașilor Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg, Germania, reprezentată de către părintele Protosinghel Ghelasie Păcurar, care a menționat, pentru redacție: „Credincioșii din Würzburg au făcut un efort de netrecut cu vederea, ținând cont că suntem o comunitate mică”. Săptămâna trecută, parohia din nordul Bavariei a trimis alte 200 de ghiozdane echipate cu rechizite în județul Vaslui, contribuind la programul filantropic „Un ghiozdan pentru noul an școlar” al Episcopiei Hușilor.