Parastas pentru părintele Florin Chelemen şi Taina Sfântului Maslu în parohia de la Augsburg

 Pr. Dr. Alexandru  Roşu, Friedrichshafen

La împlinirea a şase luni de la trecerea la cele veşnice a părintelui Florin Chelemen (28 iunie 1944 –   + 15 octombrie 2015), un sobor de slujitori i-a cinstit amintirea şi s-a rugat pentru sufletul său, oficiind slujba parastasului, în prezenţa distinsei doamne preotese Reghina Chelemen, în mijlocul parohiei pe care vreme de 18 ani părintele a păstorit-o.

 Slujba parastasului a fost urmată de cea a Tainei Sfântului Maslu, la ambele participând atât numeroşi credincioşi ai parohiei din Augsburg, cât şi ai parohiilor din München, Ulm şi Kempten. Din sobor au făcut parte şase preoţi şi un diacon: Pr. Protopop Alexandru Nan (München), Pr. Ciprian Suciu (Augsburg), Pr. Sebastian Suciu (Ulm), Pr. Constantin Bartok (Traunreut), Pr. Cristian Căjvăneanu (Kempten), Pr. Alexandru Roşu (Friedrichshafen/Ravensburg) şi Diac. Ioan Cătălin Pintilie (Augsburg).

În cuvântul său de învățătură, părintele protoiereu Alexandru Nan a vorbit celor prezenţi despre foloasele duhovniceşti şi trupeşti ale primirii Tainei Sfântului Maslu şi a explicat diferite aspecte liturgice ale Tainei, plecând de la temeiurile biblice ale acesteia. Pr. Ciprian Suciu a evocat figura părintelui Florin Chelemen, emoţia fiind cu atât mai mare în context pascal cu cât, în urmă cu 20 de ani, de Sfintele Paşti, răposatul părinte a oficiat prima Sfântă Liturghie în parohia de la  Augsburg.