Întrunirea preoților din Protopopiatul Germaniei de Est

Ierom. Athanasie Ulea, Chemnitz

Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Berlin a găzduit vineri, 08 aprilie, a treia ședința de lucru a preoților din protopopiatul Germaniei de Est. Alături de părintele protoiereu Drd. Ioan Forga au mai participat slujitori ai parohiilor din cadrul protopopiatului: Protosinghelul Clement Lodroman din Berlin, Părintele Athanasie Ulea din Chemnitz, Părintele Sebastian Schipor din Dresda și Părintele Diacon Drd. Dragoș Ionuț Manu din Berlin. Discuțiile au avut de această dată mai ales un caracter administrativ. Nu au lipsit însă nici sfătuirile pe teme duhovnicești și pastoral-misionare.

 

În continuarea ședinței de protopopiat s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu. Aceasta a avut loc în frumoasa biserică în stil ștefanian care s-a construit cu multă jertfă de credincioșii din Berlin. În cuvântul de învățătură susținut la sfârșitul Sfintei Taine, Părintele Protopop Ioan Forga a evidențiat nevoia de intensificare a vieții duhovnicești în timpul postului.