Părintele Dan Damaschin, invitatul Parohiei „Sf. Bartolomeu” din Frankfurt la ceas aniversar

În 10-11 decembrie 2022 Parohia „Sf. Bartolomeu” din Frankfurt a sărbătorit, în mod festiv, 6 ani de activitate. Preotul și credincioșii din metropola de pe râul Main s-au bucurat de vizita, cu această ocazie, a îndrăgitului părinte Dan Damaschin, preot slujitor la maternitatea „Cuza Vodă” din Iași și președinte al Asociației filantropice „Glasul Vieții”.

În mod tradițional, parohia „Sf Bartolomeu” invita ierarhii Mitropoliei noastre la această sărbătoare dar în urmă cu două luni, pe 9 octombrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Sofian au slujit în parohie, cu ocazia întâlnirii anuale a Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania.

Invitarea părintelui Dan Damaschin vine după o frumoasă colaborare a parohiei cu Asociația „Glasul Vieții”, asociație aflată sub îndrumarea și coordonarea părintelui Damaschin. În ultimii 5 ani, Parohia „Sf. Bartolomeu” organizând diferite colecte pentru sprijinirea celor aflați în suferințe sau în lipsuri de tot felul. În perioada Postului Nașterii Domnului, din anul acesta, parohia a dedicat colecta tot pentru sprijinirea copiilor aflați în grija Asociației „Glasul Vieții”, colecta totalizând 12.010 euro, bani virați asociației.

Vizita părintelui Dan Damaschin la Frankfurt a început sâmbătă, 10 decembrie, cu Taina Sfântului Maslu în sobor, la finalul slujbei părintele a ținut un cuvând de învățătură.

Duminică, 11 decembrie, părintele Dan Damaschin a slujit împreună cu părintele paroh Mircea Deac iar la final a felicitat parohia pentru sărbătorirea celor 6 ani de activitate și a mulțumit pentru sprijinul acordat în ultimii ani. Părintele Mircea Deac a făcut un scurt bilanț al celor 6 ani de activitate, apreciind că cel mai mare proiect desfășurat de parohie, rămâne proiectul filantropic. De asemenea, părintele Mircea, a amintit de bucuria făcută de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, la aniversarea celor 5 ani de activitate, când, Preafericirea Sa i-a acordat Ordinul „Sfântul Ioan Gură de Aur”, în mod providențial, distincție care se acordă pentru cei cu „o activitate deosebită în apărarea şi slujirea dreptei credinţe, precum şi în promovarea valorilor familiei creştine şi a filantropiei”.

În cei 6 ani de activitate, toate proiectele caritative desfășurate de parohie s-au ridicat la suma de 166.100 euro, fără a evidenția donația bunurilor materiale ,ci doar a sumelor de bani. Numai anul acesta au fost organizate colecte în valoare de 40.200 euro. Principalii colaboratori au fost Centrul Bisericesc din München, Asociația „Glasul Vieții” (pr. Dan Damaschin), Asociația „Pro Vita” din Valea Plopului (pr. Nicolae Tănase), Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord (diferite proiecte sociale), Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, Mitropolia Basarabiei și alte asociații.

Pr. Mircea Deac, Frankfurt