Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!” de la Negrești, la ediția a XI-a

Sărbătoarea Nașterii Mântuitorului a venit cu noi binecuvântări din partea Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim și în orașul Negrești, județul Vaslui, unde din nou, ca în fiecare an, joi, 15 decembrie 2022, aproximativ 350 de copii din orașul Negrești și localitățile din împrejurimi,  beneficiari ai programului filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, și nu numai, s-au strâns laolaltă fără deosebiri, să îl slăvească cu o curată bucurie creștină prin colindat pe Mântuitorul Hristos.

Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!”, ajuns la a XI-a ediție, a avut ca sponsor principal Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Mitropolia face parte fără egal ca întindere în timp și valoare din programul de susținere a copiilor proveniți din familii defavorizate din această parte a țării, precum și a familiilor aflate la risc de sărăcie extremă.
Trebuie precizat de la bun început că activitatea misionară a Mitropoliei Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord se desfășoară de-a lungul întregului an, prin reprezentanții locali binecredincioși, binecuvântați de Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim, respectiv prin părintele paroh Ioan Cucu de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negrești, care chiar dacă a fost bolnav în ultima perioadă, s-a rugat mai mult ca niciodată pentru acești copii, precum și pentru cei care îi ajută, și doamna profesoară Doinița Mihai, care împreună cu o mână de voluntari vizitează și identifică familiile cu copii aflați în sărăcie și risc de abandon școlar, le acordă susținere sufletească și materială în cadrul programului filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, acordă tichete valorice sau oferă hrană caldă celor lipsiți, acolo unde este nevoie încalță și îmbracă pe membrii acestor familii, acordă pregătire la materiile unde au deficiențe sau pentru cei care doresc să învețe mai mult și mai bine, copiii incluși în program beneficiază de rechizite, tablete sau laptopuri, excursii și vacanțe, iar la nevoie chiar și de susținere financiară în cazul îmbolnăvirii când este necesar efectuarea unor intervenții chirurgicale, medicamente gratuite și orice mai este necesar.  

https://www.youtube.com/watch?v=Xg48qemOS5Y

De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, vine personal cu mult drag în această zonă a țării, cel puțin odată an, la Negrești, unde la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negreşti, județul Vaslui, oficiază Sfântă Liturghie, alături de preoții din parohiile implicate în program din cadrul Episcopiei Hușilor, adeseori și în prezența Prea Sfințitului  Părinte Episcop Ignatie, precum și în alte parohii locale, unde Mitropolia desfășoară programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, merge la familiile nevoiașe, se roagă și binecuvintează pe cei bolnavi, se interesează de evoluția proiectelor și oferă îndrumare duhovnicească celor implicați în proiect.

De menționat că doamna profesoară Mihai Doinița a pregătit daruri nu numai pentru cei care au venit la Festival, ci și pentru cei care nu au putut ajunge, astfel că mulți au fost și vor vor fi  vizitați din casă în casă, familii nevoiașe cu copii, precum și bătrânii singuri, aflați în mari lipsuri, urmând îndemnul Înaltpreasfințitulio Părinte Mitropolit Serafim, ca în această perioadă Mântuitorul Iisus Hristos să fie vestit prin colinde și fapte bune.
La ediția a XI-a ediție a Festivalului „Hristos se naște, slăviți-L!”,  a participat Părintele Protopop Adrian Chirvasă din Protopopiatul Vaslui care a adus mulțumiri lui Dumnezeu și Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, încurajând copiii și părinții să fie credincioși, prezentând faptul că acest Festival reprezintă și o întărire a credinței la fel ca Sfânta Liturghie și Sfânta Împărtășanie, fiindcă în astfel de slujiri îl descoperim și vestim pe Hristos,  primarul orașului Negrești, domnul Cristinel Rusu, care a apreciat Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, respectiv pe Înalt Prea Sfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, credincioșii și donatorii care susțin acești copii, recunoscând public impactul pozitiv al programului Mitropoliei, doamna profesoară Mihai Doinița, cea care a condus pe drumul credinței ortodoxe sute de copii a punctat în discursul dumneaei aspecte despre necesitatea unei credințe personale a fiecărui suflet în Dumnezeu, care trebuie să dea socoteală înaintea lui Dumnezeu pentru faptele făcute, insistând ca toți cei prezenți să aleagă în această viață Raiul lui Dumnezeu, și nu iadul, și cu toții să ne considerăm și să fim cu adevărat copii ai lui Dumnezeu,  profesori cu grupuri de copii care au oferit din suflet colinde și mulțumiri, părinți, colindătorii primind la rândul lor colacii tradiționali și pachete cu daruri de Sfânta Sărbătoare a Nașterii Mântuitorului, și nu în ultimul rând trebuie amintit corpul profesoral al Școlii „Mihai David” Negrești care au fost gazde primitoare desăvârșite, interpretând la final și aceștia minunatele colinde tradiționale tuturor celor prezenți la eveniment.

Văzând cum a decurs Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!” și în anul 2022, consider că a devenit un eveniment așteptat și dorit de toți, copii, părinți, profesori și organizatori, un eveniment de bucurie creștină a tuturor participanților, dar mai ales un eveniment culminant al mulțumirilor pe care copiii, părinții, cadrele didactice le aduc lui Dumnezeu, Înalt Prea Sfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, donatorilor, sponsorilor, rugătorilor, tuturor celor care cu multă credință și suflete curate fac sacrificii în viața personală pentru ai susține și binecuvânta pe cei mai lipsiți pe parcursul unui an, tuturor celor care se trudesc, Festivalul de colinde apropiindu-ne pe toți unii de alții, fără diferențe, oferindu-ne cu adevărat ocazia să fim mai buni și să ne apropiem cu dragoste creștină încă o dată de Dumnezeu.

Jurnalist Rusu Jenică, Membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.