Părintele Protoiereu Ioan Forga la 10 ani de misiune preoțească

Protoierul Germaniei de Est, Părintele Ioan Forga a sărbătorit săptămâna trecută 10 ani de la hirotonia întru preot. În 2009, când părintele Clement a trebuit să preia cârmele Bisericii Române din Berlin, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim l-a aflat pe tânărul teolog Ionuț Forga vrednic de a fi noul preot al credincioșilor din Leipzig. Astfel, în data de 3, respectiv 4 octombrie, a avut loc hirotonia lui întru diacon, respectiv preot.

Mitropolitul Serafim a apreciat în mod deosebit activitatea Protopopului de Leipzig. Având studii universitare de matematică și fiind doctorand în teologie, Părintele Ioan „s-a dovedit un bun chivernisitor al Tainelor Bisericii”, combinând „claritatea și luciditatea matematicianului cu trăirea vie teologică a lui Dumnezeu”. În 10 ani, Părintele Protopot a creat patru noi parohii și două filii, a achiziționat un important complex parohia, urmând să ridice și o grădiniță. Fiind consilier mitropolitan și responsabil pentru departamentul de Educație și Cateheză, a contribuit substanțial la alcătuirea de materiale practice de pregătire a credincioșilor pentru Tainele Botezului, a Cununiei și a Mărturisirii.

Împreună Doamna Preoteasă Veronica are 6 copii, fiind astfel „un model pentru toți preoții din Mitropolie și pentru credincioșii noștri de pretutindeni”.

Părintele Mitropolit se bucură că „nu este credincios care să nu îl stimeze și să îl respecte pentru seriozitatea cu care își îndeplinește misiunea încredințată de Dumnezeu!”

La eveniment au participat Părintele Arhidiacon Cezar-Marcel Burlacu, precum și p. Athanasie Ulea, care a mulțumit în numele slujitorilor din protopopiat și a săvârșit slujba de Tedeum, dând citire mesajului de felicitare a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

Articol de Protos. Athanasie Ulea