Părintele Visarion Alexa conferențiază online pe o temă legată de educația copiilor

Parohia „Sfântul Teodosie de la Mănăstirea Brazi” din Osnabrück organizează o conferință duhovnicească online, cu titlul „Creșterea și educarea copiilor în vremurile noastre”, ce va fi susţinută de părintele Visarion Alexa luni, 28 Februarie 2022, de la 20:30 (ora Germaniei). Conferinţa va avea loc pe platforma Zoom a Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Accesul la conferința „Creșterea și educarea copiilor în vremurile noastre”, susținută de părintele Visarion Alexa, este posibil apasând pe linkul: https://us02web.zoom.us/j/85323457090?pwd=YWdOSVp6cm5qSUVNMVdxVVAwaGM3Zz09

 

https://www.youtube.com/watch?v=UBR-KcufNf4

Transmisie Live, pe canalul Youtube Doxologia.

Paroh al Bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” – Militari (București), cunoscut realizator de emisiuni TV/radio, personalitate marcantă în spaţiul duhovnicesc românesc, Părintele Visarion Alexa se remarcă prin căldura cuvântului şi actualitatea mesajului, abordând cu delicateţe teme arzătoare ale vieţii noastre cotidiene: creşterea copiilor, criza adolescenţilor, dependenţa de media etc. Cărţile „Ortodoxia, antidot al sufletului întristat. Mângâiere în vremuri tulburi” şi  „7 Cuvinte ale iubirii: sacre taine care ne unesc” sunt exemple ale unei perspective profunde asupra înţelegerii nevoii oamenilor de a căuta şi primi iubire. Părintele afirma că „o iubire fără smerenie nu e iubire! O iubire ţipată, răcnită, declarată nu e iubire! O iubire care se vede doar pe sine nu este iubire! Iubirea este atunci când ajungi să-l trăiești pe omul respectiv, când ajungi să fii în pielea celuilalt, când ai un trup și două inimi”.
Plecând de la acest gând şi cunoscând că în parohie suntem mulţi părinţi tineri  am rugat pe Pr. Visarion Alexa să ne vorbească despre bucuriile, provocările şi uneori dezamăgirile pe care le trăim adunci când încercăm să ne educăm copiii în duhul iubirii lui Hristos, dar sub povara grea a provocărilor lumii de azi.

Preot Paroh Bogdan Ilie,
Diaconii Cezar şi Nicolae