Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Erfurt și-a sărbătorit hramul

 

Duminică, 24 septembrie, comunitatea românilor din Erfurt – capitala Turingiei, și-a sărbătorit în avans hramul, „Acoperământul Maicii Domnului”, alături de Mitropolitul Serafim și de oaspeți, preoți și credincioși din parohiile învecinate din Germania răsăriteană.

 

Cu această ocazie, IPS Arhiepiscop și Mitropolit Serafim însoțit de Părintele Arhidiacon Dumitru Dura, de la Centrul Eparhial din Nürnberg, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur, înconjurați de un sobor de preoți. Dintre slujitori au făcut parte: Părintele Protopop Drd. Ioan Forga din Leipzig, Părintele Ieromonah Dr. Med. Athanasie Ulea din Chemnitz, Părintele Tudor Mustea din Halle și Părintele paroh Bogdan – Florin Buta.

 În această duminică, a XVIII-a după Rusalii, în lăcașurile de cult ortodoxe, s-a citit pericopa evanghelică de la Luca 5, 1-11 ce prezintă pescuirea minunată, minune făcută de Mântuitorul Iisus Hristos la Marea Tiberiadei (Lacul Ghenizaret).

 Tâlcuirea evangheliei a fost făcută de Părintele Protopop Ioan Forga, cuvânt prin care a subliniat cât de important este ca omul să adune în viață cu Dumnezeu, cu Hristos Mântuitorul nostru și cât de nefolositor este să alerge după bogățiile acestei lumi, care nu sunt rele în sine, dar devin nefolositoare dacă sunt adunate fără Dumnezeu. Pescarii, în frunte cu Simon Petru s-au străduit toată noaptea să prindă pește fără Hristos și nu au prins nimic: „Învățătorule, toată noaptea ne-am trudit și n-am prins nimic, dar după voia Ta (împreună cu Tine, am zice noi) voi arunca mrejele. Și făcând aceasta, au prins mulțime mare de pește, că li se rupeau mrejele”. Din aceste cuvinte vedem clar, că ce adună omul ținând cont de poruncile lui Dumnezeu și cu Dumnezeu, rămâne! Dar ce adună doar pentru el, fără de Dumnezeu, mai de vreme sau mai târziu se risipește.

 La sfârșitul Sfintei Liturghii, în cuvântul de învățătură rostit de Părintele Mitropolit Serafim, Înaltpreasfințitul ne-a îndemnat pe toți cei prezenți să o avem pe Maica Domnului mereu în rugăciunile noastre, să-i punem înaintea Ei toate necazurile și bucuriile noastre, pentru că Fecioara Maria este cea care L-a purtat în pântece și L-a născut pe Dumnezeu. Născătoarea de Dumnezeu este mijlocitoare, rugătoare pentru toți cei ce o preacinstesc. Ierarhul i-a mai îndemnat pe oameni să nu uite de trei aspecte în viață: „Că Dumnezeu iartă întotdeauna orice păcat dacă-I cerem iertare, mai ales prin Taina Pocăinței (Spovedaniei). Oamenii nu ne iartă întotdeauna. Uneori, oamenii ne iartă, alteori nu. Și să nu uităm că mai este natura, care nu iartă niciodata. Dacă legile naturii au fost date peste cap de către om, de către noi, natura nu ne va ierta. Dacă ai abuzat de trupul tău, de viața ta și nu ai ținut cont de legile puse de Dumnezeu, Dumnezeu te iartă dar natura nu te va ierta, vei suferi consecințele abuzurilor tale!”

 Sfânta Liturghie s-a încheiat cu agapa frățească organizată de credincioșii parohiei, cărora părintele paroh le-a mulțumit din suflet pentru sprijin și implicare!

 Pr. Bogdan-Florin Buta