Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Thüringen și-a serbat hramul într-un spațiu mai puțin obișnuit

Cu câteva zile înainte de sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului, comunitatea de români din Erfurt și Gotha, landul Thüringen – Germania, și-a serbat hramul într-un spațiu mai puțin obișnuit. De curând și-a amenajat în orașul Gotha, pe propriul teren, o capelă din containere de 90 mp, unde au fost săvârșite Sfânta Liturghie și Sfântul Maslu.

În 10 aprilie, prin purtarea de grijă a IPS Părinte Mitropolit Serafim, s-a semnat contractul de cumpărare a bisericii „Christ Königs Kirche” din Gotha și a terenului aferent. Pe perioada  reparațiilor și a modificărilor necesare la această biserică, se va folosi această capelă amenajată din containere.

 

 

De câteva luni, la îndemnul și implicarea părintelui protopop Ioan Forga, s-a căutat să ducem la bun sfârșit acest gând. Acesta s-a concretizat cu două zile înainte de sărbătoarea hramului închinat Împărătesei Cerului și al Pământului. Maica Domnului a rânduit și ne-a ajutat, să amenajăm această capelă pe care am început să o folosim, din ajun de sărbătoare!

Sărbătoarea hramului a început luni, 30 septembrie, ora 15.00, când s-a sfințit capela. La ora 23.00 s-a citit Acatistul Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului, continuat de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la care a luat parte părintele ieromonah, Athanasie Ulea de la parohia din Chemniz. A doua zi, de hram, de la ora 17.00 s-a citit Acatistul Maicii Domnului „Bucurie neașteptată”, continuat de Taina Sfântului Maslu. Slujba a fost săvârșită de părintele protopop Ioan Forga de la parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Leipzig, părintele arhidiacon Cezar-Marcel Burlacu și de părintele paroh, Bogdan-Florin Buta.

 

În cuvântul de învățătură de la finalul slujbei, părintele Ioan, a vorbit credincioșilor, despre istoria Bisericii Ortodoxe Române pe aceste meleaguri: „Știți cât de greu a fost începutul unei parohii ortodoxe românești în Thüringen. A fost foarte modest! A început cu câteva slujbe făcute la capela rusă din Weimar, după aceea s-a slujit la capela rusă din Jena, iar cu ajutorul lui Dumnezeu, la Nașterea Domnului din anul 2014, părintele Bogdan, a început să slujească la Erfurt. Acum, după cinci ani de zile, Dumnezeu ne-a făcut acest mare dar, tuturor! Și eu mă includ aici! Darul acesta este și pentru mine! Slavă Domnului pentru această mare bucurie! O biserică care vă așteaptă, ne așteaptă și pe noi cu această capelă în care se poate sluji. Dumnezeu ne cheamă pe toți să ne bucurăm de acest mare dar. De foarte multe ori în viață, le facem celor din jurul nostru, daruri, și avem o durere, o strângere de inimă, atunci când darul nu prea este primit. Să știți că așa este și cu Dumnezeu și Maica Domnului, vor fi foarte triști dacă dumneavoastră nu primiți darul acesta! Darul a venit de la Dumnezeu, pentru rugăciunile și Acoperământul Maicii Domnului, dar, să-l folosiți! Ce folos are un copil dacă părinții lui se străduiesc și muncesc pentru el, îi fac cadou un pian, o vioară sau ceva deosebit și copilul nu folosește darul respectiv. Așa și pentru dumneavoastră, românii care sunteți în zona aceasta a Germaniei, ar fi mare păcat dacă darul acesta pe care vi-l face Dumnezeu, prin rugăciunile și Acoperământul Maicii Domnului, nu l-ați folosi. Vă pun la suflet acest îndemn: Să folosiți cât mai des această capelă și viitoare biserică, pentru sfințirea sufletelor și a vieții noastre!”

În cuvântul de învățătură, părintele a mai răspuns la o întrebare pusă de mulți oameni și preoți: „Cum ați reușit să faceți în Leipzig, o biserică așa de mare, cu așa puțini oameni?” Pare paradoxal ce vă spun acum: Nu uitați de cei săraci! Dacă vreți să se facă biserica aceasta mare din spate, ce vă așteaptă pe dumneavoastră, nu uitați de cei săraci! Nu-i prima biserica, ci prima-i milostenia! Dacă veți ajuta pe cei săraci din România, Dumnezeu o să binecuvinteze să se termine și biserica mare! Dar nu începeți cu biserica mare, nu în primul rând biserica, ci  săracii!”

În continuarea cuvântului, părintele protopop, a explicat Evanghelia care s-a citit la Sfânta Liturghie în această zi de mare praznic (01 octombrie) al Acoperământului Maicii Domnului.  „Mântuitorul vine la prietenul său Lazăr și la surorile acestuia, Marta și Maria. Marta se silea să facă ospăț mare, pe când Maria, era puțin retrasă. Marta îi spune Mântuitorului: Doamne, nu vezi că sora mea m-a lăsat singură să slujesc? Spune-i te rog, să mă ajute! Iar Mântuitorul îi răspunde: Marto, Marto, te îngrijești de multe, dar un lucru trebuie; căci Maria, partea cea bună și-a ales, care nu se va lua de la ea. Vedeți, viață noastră are un aspect social, exterior, dar și un aspect duhovnicesc. Pentru a pune accent pe cele duhovnicești, aveți nevoie de Sfânta Liturghie. Și de astăzi înainte, această capelă devine pentru dumneavoastră, loc de întâlnire cu Dumnezeu… Oricâtă rugăciune ați face acasă, chiar dacă e mai multă liniște (aici poate vă deranjează copilașii), să știți că Dumnezeu nu se tulbură de acești copilași ci se tulbură de noi adulții care în loc să fim cu mintea la rugăciune, suntem cu mintea în altă parte… Vă pun la suflet să fiți la cât mai multe slujbe care se vor face de acum înainte în această capelă. O faceți pentru binele dumneavoastră și al familiei… Mântuitorul ne cheamă la Biserică nu să ne obosească ci să ne sfințească!”

Sărbătoarea s-a încheiat cu masa de hram, pregătită în biserica mare de către oamenii din parohie.

Dăm slavă lui Dumnezeu și Maicii Domnului, Ocrotitoarea Bisericii noastre, pentru această mare bucurie și binecuvântare. Mulțumim tuturor credincioșilor care au participat la realizarea acestui mare moment din viața Bisericii noastre!

Pr. Bogdan-Florin Buta, Parohia Erfurt / Gotha