Parohia din Osnabrück şi-a sărbătorit Hramul

 

În a doua Duminică din septembrie, Parohia românească ,,Sf. Teodosie de la Brazi” şi „Sf. Crispin şi Crispinian” din Osnabrück (Landul Saxonia Inferioară) şi-a sărbătorit hramul, având ca oaspeți pe ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, împreună cu preoți și credincioși români din parohiile aflate în apropiere.

 

 În ajunul sărbătorii, sâmbătă 9 septembrie, începând cu orele 19.00 s-a săvârşit Taina Sfântului Maslu de către un sobor de preoţi : PC Pr. Marius Pandelea (Bielefeld), PC Pr. Mihai Ilaş (Hannover), PC Pr. Dimitrie Ursache (Münster) şi Arhid. Martin Lissmann (Köln).

 Sărbătoarea hramului parohiei a continuat duminică dimineața cu slujba utreniei urmată de Sfânta Liturghie arhierească săvârşită de ÎPS Serafim, alături de PC Pr. paroh Bogdan Ionel Ilie şi de PC Pr. Marius Matei (Sögel) si părintele diacon Dumitru Dura. Răspunsurile la strană au fost date de corul parohiei condus de teologul George Nicolae Ştefan.

 În cadrul Sfintei Liturghii, ÎPS Serafim I-a adus mulţumire lui Dumnezeu pentru darurile revărsate aupra comunității românești şi s-a rugat pentru credincioşii din parohie, pentru luminarea minţii copiilor care au început un nou an şcolar, pentru cei bolnavi, în necazuri şi neputinţe. După împărtăşirea copiilor şi credincioşilor cu Sfintele Taine, Ierarhul a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a evidenţiat cât de plăcut este înaintea lui Dumnezeu omul smerit, care trăieşte mai mult înlăuntrul său, vorbeşte puţin şi cu înţelepciune ca să-i zidească pe ceilalţi și îşi măsoară cuvintele. „Suntem din ce în ce mai robiţi de duhul acestei lumi şi chiar dacă suntem creştini şi nu ar trebui să săvârşim păcate, de multe ori păcătuim mai mult decât necreştinii”, a mai spus Ierarhul care i-a îndemnat pe credincioşi să se roage cât de des pot, „pentru că rugăciunea naşte nădejde, ne apropie de Dumnezeu, ne simţim ocrotiţi şi ne dă putere să trecem peste necazuri. Bucuria cea adevărată este atunci când Dumnezeu este în sufletul tău şi doar atunci poţi spune ca eşti un om liber, ai pace, nu eşti constrâns de nimic pentru că Dumnezeu este iubire”.

 În încheiere, ÎPS Serafim le-a mulţumit credincioşilor români pentru dragostea şi bucuria cu care l-au primit şi pentru implicarea in viaţa parohiei.

 La sfârşitul Sfintei Liturghii, toţi cei prezenţi s-au închinat la racla care conţine o părticică din moaştele Sfântului Ioan Maximovici şi la moaştele Sfântului Mucenic şi Ierarh Teodosie de la Mănăstirea Brazi, primite din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei.

Sărbătoarea a continuat cu o agapă frăţească organizată de parohie la care au fost invitaţi toţi cei prezenţi la slujbă şi cu discuţii despre viaţa creştinilor în Diaspora, prilej prin care Mitropolitul i-a îmbărbătat şi binecuvântat pe cei prezenţi. Credincioșii din Osnabrück au contribuit la colecta pentru ajutorarea bursierilor din programul „Burse pentru Copii săraci din Moldova”, susţinut de Mitropolia noastră.

 Parohia Ortodoxă Română din Osnabrück, înfiinţată în decembrie 2015, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim se bucură de ocrotirea Sfântului Teodosie de la Brazi şi a Sfinţilor Mucenici Crispin şi Crispinian. În Biserică se află spre închinare o parte din veşmânt, mai exact o mânecuţă, dar şi o părticică din moaştele Sf. Teodosie de la Mănăstirea Brazi pentru a fi credincioşilor spre închinare şi bucurie duhovnicească. Acesta este un semn al iubirii faţă de neamul românesc al Sf. Teodosie, care se roagă şi pentru credincioşii aflaţi peste hotarele ţării.

 Pr. Bogdan Ilie